آشنایی با احکام و نحوه طهارت در توالت های فرنگی

بیتوته– استفاده از توالت های فرنگی به خاطر سادگی و راحتی ای که دارند، امروزه در کشور بیشتر شده است. یکی از مشکلاتی که برای افراد پیش می آید، انجام طهارت در توالت های فرنگی و آشنایی با نحوه کار با دستشویی های فرنگی است. سؤالی که پاسخ دادن به آن خیلی هم سخت نیست و در این مقاله قصد داریم درباره آن به بحث و گفت و گو بنشینیم.

احکام طهارت در اسلام:
قبل از اینکه به سراغ توضیح درباره طهارت در توالت های فرنگی برویم، اجازه دهید احکام طهارت را در اسلام بررسی کنیم و ببینیم در چه مواردی و به چه شکلی باید طهارت انجام داد و بدن را پاک کرد. طهارت در اسلام برای مردان و زنان در دفع ادرار و خروج بول کمی متفاوت است؛ ولی در دفع مدفوع تقریباً یکسان است.

احکام طهارت در زمان دفع مدفوع:
در زمان استفاده از توالت و دفع مدفوع در سه حالت طهارت مخرج انسان تنها با آب پاک شده و قطعاً نیاز به آب است. این سه حالت به شرح زیر هستند:

هنگامی که به همراه مدفوع، چیز نجس دیگری مثل مدفوع نیز از مخرج انسان خارج شود.

زمانی که نجاستی از محیط بیرون به مخرج رسیده و آن را نجس کرده باشد.

زمانی که حوالی مخرج بیش از اندازه آلوده شده و نجس شده باشد.

اگر هیچ کدام از این سه مورد اتفاق نیفتاده باشد، برای طهارت نیاز به آب نبوده و به روش های دیگر نیز می توان طهارت را انجام  داد. از آن جمله پاک کردن مخرج با استفاده از دستمال، سنگ، پارچه و … است. اگرچه در ذهن ما این گونه جا افتاده که همچنان آب می تواند گزینه بهتری باشد.

پس می توان چنین نتیجه گرفت که در زمان طهارت در توالت فرنگی، در اغلب موارد نیازی به آب نبوده و با استفاده از دستمال توالت می توان این کار را انجام داد. ضمن اینکه دست کشیدن به اطراف مخرج نیز لازم نبوده و در واقع یک وسواس فکری است که ما همواره به آن دچاریم. همچنین باقی ماندن رنگ و بوی مدفوع به معنای نجس بودن نیست و تنها شرط نجس بودن، باقی ماندن ذرات مدفوع در اطراف مخرج است؛ که در این صورت با استفاده از آب باید تطهیر را انجام داده و مدفوع را پاک کرد.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها