آمادگی برای پاندمی بعدی

کسانی که اخبار مربوط به پاندمی کرونا رو دنبال میکنند مطلع هستند که اولا وقوع یک پاندمی از لحاظ علمی سالها قبل پیش بینی و هشدار داده شده بود (منجمله توسط بیل گیتس در موارد متعدد) و همچنین وقوع پاندمی از لحاظ علمی در آینده نه چندان دور نه محتمل, بلکه قطعی است.

امروز BBC انگلیسی با یک متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه هاروارد گفتگو کرد که از طرحی رونمایی کرد که در مرحله پایلوت قراره در آمریکا و در صورت موفقیت آمیز بودن در سراسر جهان به اجرا در بیاد و ساکنان کره خاکی (بگذریم که بیشترش آبه!) رو از وقوع پاندمی بعدی بسیار زودتر آگاه کنه.

به عنوان مقدمه (طبق گفته این محقق هاروارد) هر قطره خون و حتا بزاق هر انسانی حاوی آنتی بادی های متعددی است که تاریخچه برخورد اون فرد با آنتی ژن های مخلتف رو نشون میده (آنتی ژن ها روی ویروس ها, باکتری ها و قارچها قرار دارند و وقتی وارد بدن شوند بر علیه اونها آنتی بادی ساخته میشه).

پرژه ای که این آقای Michael Mina, MD, PhD معرفی کرد این بود که از هر قطره خونی که در آمریکا از هر فردی گرفته میشه (اهدای خون, یا برای آزمایشات مختلف) آزمایش آنتی بادی هم انجام بشه. در این صورت شیوع یک گونه جدید ویروس بسیار زودتر تشخیص داده میشه (شبیه اداره هوا شناسی برای ویروس ها).

خبرنگار بی بی سی از این آقای دکتر پرسید که فرض کنید ما قبل از پاندمی کرونا همچین سیستمی داشتیم چه فرقی میکرد؟ جواب: در این صورت شیوع پاندمی کرونا رو حداقل ۲ ماه زودتر پیش بینی میکردیم, کادر درمان آماده تر بود, از لحاظ لجستیک تجهیزات (دستکش, مواد ضد عفونی کننده و رسپیراتور) دچار مشکلات کمتری میشدیم, زودتر برای ساخت واکسن اقدام میکردیم و….

Scientists Are Trying to Spot New Viruses Before They Cause Pandemics

Scientists want to build a weather system for viruses. It would require a big financial investment, plus buy-in from doctors, hospitals and blood banks. (NY Times)

به اشتراک بگذارید: