آیا آخوندها را انگلیسی ها آوردند؟

‏بی منطق بودن مردم در سال ۵۷ هنوز هم ادامه دارد اما در جهت معکوس.

‏آن دوره هر مزخرفی علیه شاه گفته میشد مردم بدون رجوع به عقل و منطق باور میکردند.
‏این دوره هم، حرفهایی در بین مردم رایج است که هیچ پشتوانه عقلی و منطقی ندارد اما مورد توافق همه است.
‏مثل اینکه میگن آخوندا را انگلیسی ها آوردند!!

اصلا معلوم نیست این ادعا که بصورت نقل و نبات در دهان مردم ایران درآمده منشا آن کجاست. آخوندها را که شاهان صفوی از لبنان و شام و بحرین و هند به ایران آوردند و به آنها پول و امکانات و قدرت دادند تا بنشینند و برای مذهب شیعه و پیروانش آداب و مقررات تنظیم کنند. البته آخوندها هم شروع کردند به جعل هزاران حدیث و روایت از پیامبر و امامان که حاصلش همین کتابهای بحارالانوار و اصول کافی و غیره شد.

در دوره قاجار که پای انگلیسی ها به ایران باز شد، بسیاری از علمای بزرگ شیعه از سفارت انگلیس پول میگرفتند تا در صورت نیاز فریاد وااسلاما سردهند و مردم را علیه مقامات دولتی تحریک کنند.

البته فقط آخوندا نبودند که از سفارت انگلیس پول و مواجب دریافت میکردند، اقشار دیگر هم بودند از بازرگانان و اشخاص بانفوذ دربار بگیر تا برخی حاکمان شهرها و ولایات مختلف. بنابر این به صرف پول گرفتن از انگلیسی ها نمیتوان گفت انگلیس ها آن اقشار را آوردند.

بعد از انقراض قاجار هم یک سند و شاهد تاریخی نیست که نشان دهد آخوندها را انگلیسی ها آوردند.

تنها موردی که ممکن است باقی مانده باشد انقلاب ۵۷ است و اینکه کشورهای غربی ( و نه انگلیس) موافق رفتن حکومت شاه و آمدن حکومت مذهبی بودند. این مورد هم هزار حرف و حدیث میتوان برایش آورد. اولا کشورهای غربی همگی طرفدار و هم پیمان با حکومت شاه بودند چون در همسایگی اتحاد جماهیر شوروی، ایران دارای حکومتی غربگرا بود. ثانیا کشورهای غربی زمانی راضی به رفتن حکومت شاه شدند که دیگر کار از کار گذشته بود و سراسر مملکت در آتش انقلاب و احساسات خام می سوخت.

و نکته آخر اینکه کارتر رئیس جمهور امریکا بود که فریب خمینی را خورد نه انگلیس.

حقیقت آن است که ما عادت کرده ایم بدون فکر و اندیشیدن و مراجعه به عقل و منطق، چیزهایی را باور کنیم که دوست داریم حقیقت باشند. زمان شاه دوست داشتیم هرکس کشته میشد تقصیرش را به گردن شاه بیاندازیم. صمد بهرنگی شنا بلد نبود و توی رودخانه خفه شد، دوست داشتیم باور کنیم که شاه او را کشته. شریعتی توی لندن سکته کرد گفتیم کار ساواک بود. بدون هیچ دلیل و مدرکی آنرا پذیرفتیم چون دوست داشتیم حقیقت همان باشد که ما می خواهیم.

اکنون هم همین است، می گویند آخوندها را انگلیسی ها آوردند. کجاست دلیل و مدرک تان؟

آخوندها را خودمان آوردیم و خودمان پر و بال دادیم و سوار گرده خود کردیم. انسان منطقی کسی است که در مورد دشمن خودش هم واقعیات را وارونه نکند. ما از آخوندها متنفریم اما نباید حرفهای بی پایه و اساس بزبان آوریم چون کم کم آنچنان سردرگم می شویم که یافتن حقیقت بسیار سخت خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
مشترک شوید
پیام رسانی در صورت
guest

13 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها
13
0
اگر مایلید نظر بدهیدx