آیا اروپا به روی “اسلام و مسلمین” شمشیر خواهد کشید؟

امانوئل ماکرون روز جمعه در نطقی که توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد از لایحه دولت فرانسه برای مقابله با «جدایی‌طلبی مذهبی» و ممانعت از نفوذ دیدگاه‌های افراط‌گرایانه اسلامی پرده برداشت. امانوئل ماکرون بخش دیگری از سخنان خود را به وضعیت اسلام در جهان اختصاص داد و تاکید کرد که این دین هم اکنون همه جا در سراسر دنیا با بحران روبرو است. رئیس جمهوری فرانسه تصریح کرد که بحران کنونی اسلام نه تنها در کشور وی بلکه در سراسر جهان مشهود است. وی این «بحران عمیق» را ناشی از تنش‌هایی دانست که در بسیاری از نقاط و کشورهای جهان میان بیناد‌گرایان اسلامی، پرو‌ژه‌های مذهبی، سیاست و سیاستمداران درگرفته و به یک رویکرد خشن و سخت منتهی شده است. (منبع: یورونیوز)

چارلی وایمرز سیاستمدار سوئدی و نماینده سوئد در پارلمان اروپا: اصول و ایدئولوژی اسلامگرایان نفرت‌انگیز است. اتحادیه اروپا همچنین نیاز به تحقیق در مورد مساجد تندرو شیعه در اروپا دارد. (منبع: کیهان لندن)

از دو خبر بالا که در دو روز گذشته در رسانه های فارسی زبان منتشر شده اینگونه به نظر میرسه که اروپا آمادگی پیدا کرده که در مقابل “اسلام و مسلمین” شمشیر رو از رو ببنده. هموطنان مقیم اروپا در گسترش چنین موجی (چه در جامعه و چه از طریق نهادهای مدنی-سیاسی) میتوانند نقش مفیدی بازی کنند.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها