اروپا هم از آمریکا قطع امید کرد : باید بدون آمریکا «خط را نگاه داریم»!

در حینی که در آمریکا تیم بایدن به تلاش مضحک برای دفاع از سیاستش ادامه میدهد در اروپا از همه کشورها (و از همه جناحها!) صداهایی بلند شده که بی پرده میگویند رویدادهای افغانستان یک فاجعه هستند، نه فقط به خاطر سرنوشت خود افغانها، بلکه به علت تبعاتش در معادلات قدرت در سراسر جهان.

به عنوان مثال در این نطق ترزا می ـ نخست وزیر اسبق بریتانیا ـ با کمال وضوح میگوید این وضعیت نمیتواند ادامه پیدا کند، و گرنه در سطح جهان رقبای غرب دست بالا را پیدا خواهند کرد:

بر خلاف نظر بسیاری از ایرانیان اروپایی ها انقدر عقل دارند که متوجه بشوند این رویدادها به مثابه فراخوانی هستند که در هر گوشه دنیا هر کسی کارش را با زور و ترور پیش ببرد. فقط آنها برای این آمادگی نداشتند که آمریکا به این سرعت و به این سادگی از زیر بار نقش رهبری شانه خالی کند.

در هر حال اکنون آنها (و نه فقط آنها، بلکه مثلا درخاورمیانه اسرائیل و اعراب) ناچارند که هر چه سریعتر ائتلافهای جدیدی بدون محوریت آمریکا تشکیل بدهند. این جملات رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا بسیار گویا هستند:

ما باید یک چشم انداز جدید برای بازآفرینی ائتلاف با شرکای اروپایی ناتو را بوضوح ترسیم کنیم، تا اطمینان حاصل کنیم که دیگر به تنها یک متحد و به تصمیمات یک رهبر خاص وابسته نیستیم؛ بلکه ما میتوانیم با ژاپن و استرالیا تا آلمان و فرانسه همکاری کنیم و دست به دست هم بدهیم تا با هم «خط را نگاه داریم».

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
8 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها