از دست تحلیلگران ایرانی کجا فرار کنم؟

خسته شدم از دست اینها. تحلیلگران بی بی سی را نمیگویم که از توی چاله چوله های خیابان و زیر سنگ پیدا میکند و به اسم کارشناس به خلق خدا قالب میکند. شما هر جا سنگی را بردارید چند تا از تحلیلگران بی بی سی زیر آن در حال لولیدن و یا فرار کردن هستند. منظورم همه تلویزیونهای ایرانی است و این به اصطلاح کارشناسانی که تحلیلهایشان با صحبتهای قهوه خانه و مجالس خانوادگی فرقی ندارد و همه یک چیز را تکرار میکنند.

راست این که خیلی وقت است اینها را فقط برای سرگرمی گوش میکنم. خیلی هاشان فقط خبر را با چند تا جملات سطحی عنوان میکنند و دریغ از اندکی عمق در آنچه میگویند. همین حمله روسیه به اوکراین را در نظر بگیرید. استادان و پژوهشگران دانشگاه و موسسات پژوهشی دعوت میشوند و همان اخبار و نظرات رسانه ها را برایمان تکرار میکنند. استاد دانشگاه از هلند دعوت میشود و بجای یک تحلیل درست میگوید پوتین قاتل به مردم بی دفاع اوکراین توی این سرمای زمستان حمله کرده. آقا اگر بنا به این جور تحلیلها باشد که بی بی من بهتر از همه تحلیل میکند و تازه چند تا ذلیل بشه هم به آن اضاقه میکند تا تحلیلش پر بار تر شود. آن یکی میگوید حالا چین هم به تایوان حمله میکند و برنامه اصلی تایوان است. اینها را توی تاکسی هم میتوانید بشنوید.

ما باید از آنچه در سطح است و این تحلیلگران تکرار میکنند گذشته و با واقع بینی به آنچه در زیر جریان دارد توجه کنیم. هیچ کشوری بی دلیل به کشور دیگر حمله نمیکند. جنگ آخرین راه حل است و در اکثر جنگها هر دو طرف بازنده اند. همه جنگها اما برندگانی دارند که درگیر آن نبوده اند و اما از آن سود برده و در بسیاری موارد خود در ایجاد آن نقش داشته اند. این فرضیه که پوتین میخواهد تزار باشد و کشورگشائی کند را نمیتوان به سادگی پذیرفت. روسیه برای دفاع از منافع خود مجبور به حمله به اوکراین شد.

یکی ار مشکلات من با این تحلیلگران شخصی نمودن کنشهای جهانی است. تقلیل سیستم های بزرگ جهانی که با هم در تقابل هستند به پوتین و بایدن و ترامپ و خصائل شخصی آنها ساده انگارانه است. اینها هر کدام بلندگوی یک سیستم با منافع خاص هستند. پوتین جهره عمومی مافیای حاکم روس است و بایدن نماینده بخشی از سیستم سرمایه داری امریکا.

این فرضیه ساده که بایدن بی عرضه است و برای همین پوتین به اوکراین حمله کرده را نمیتوان پذیرفت. دموکراسی ها این را آموخته اند که نمیتوانند اهداف بلند مدت سیاست خارجی را تابع انتخابات جهار ساله کنند. اتاقهای فکر نقشه های بلند مدت را طرح میکنند و هر رئیس جمهور و دولت آن به پیشبرد همان طرح کمک میکند. با این پیش زمینه آیا نمیتوان این احتمال را داد که همه بازی ترامپ بر سر بی ارزش و ضعیف جلوه دادن ناتو و اختلافات با شرکا بخشی از نقشه ای بوده که پوتین را تحریک به حمله به اوکراین بکند؟ اوکراین را طعمه نمودند و روسیه در تله افتاد و آن چه اکنون در حال رخ دادن است و ائتلاف جهانی بر علیه روسیه و تحریمها کم از یک حمله گسترده علیه آن نیست.  

تحلیلگران عامی رسانه ها میگویند آفرین به مردم روسیه که بر علیه جنگ تظاهرات کردند. تظاهرات علیه جنگ همیشه صورت میپذیرد اما در این مورد باید توجه کرد که روسیه پر از اوکراینی و روسی های مرتبط با اوکراین با رشته های فامیلی و غیره است. روسیه نمیتوانست در جنگی بدتر از این درگیر شود. به دلیل یکسانی مردم و به این دلیل که هدف آن از حمله به اوکراین الحاق آن به خود و یا ایجاد یک دولت دست نشانده است نمیتواند خشونت بی رویه اعمال کند و دستش بسته است. بمبهای اتمی اش را هم میتواند بمکد.

امروز وزیر دفاع انگلیس اعلام نمود که دولت انگلستان مشکلی با افرادی که میخواهند برای کمک به دفاع از اوکراین به آن کشور بروند ندارد و این را دفاع از دموکراسی و صلح در اروپا میداند. این یعنی افراد زبده ارتشی به اسم مردم عادی به اوکراین فرستاده خواهند شد. این از سوی دیگر کشورهای غربی نیز صورت خواهد گرفت. تسلیحات نظامی  و بودجه نیز از هر سو در حال سرازیر شدن به اوکراین است. دیروز فرانسه کشتی روسی را توقیف کرد. روسیه در حال اخراج از سیستم اقتصادی است و آسمان کشورهای اروپای غربی و منحدانشان در حال بسته شدن بر آن است. روسیه تا شغال شده بود در چنین سوراخی گیر نکرده بود.

شکست و ضعف روسیه یعنی جابجائی و تحول در نوکران و دست نشاندگانی مانند رژیم اسلامی. متاسفانه ما فاقد آن اپوزیسیون لازم برای شکل دادن به آینده ایران در روند این تحول بزرگ هستیم. امروز ما به دولتی در تبعید احتیج داریم که با پشتوانه یک ملت به این ائتلاف جهانی و جبهه غرب بپیوندد و راه را برای سرنگونی رژیم هموار کند. شوربختانه ممکن است تنها چیزی که برای ما تغییر کند انتقال قدرت به اصلاح طلبان و جایگزین شدن ارتباط با شرق به ارتباط با غرب باشد. مردم ما باید با همت و درایت از چنین تغییری که همچنان ایران را قربانی خواهد کرد جلوگیری کنند.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
12 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها