اطلاعاتی درمورد عبدالرضا شهلایی

اگرچه هنوز صد درصد مطمئن نیستم که این حسن ایرلو که در یمن کشته شد همان عبدالرضا شهلایی تروریست تحت تعقیب است یا خیر اما اکنون که نام او دوباره در فضای مجازی مطرح شده بد نیست خاطره ای شخصی که در دوران جنگ ایران و عراق با این شخص داشتم را برایتان نقل کنم.

در دوران جنگ، من سرباز ارتش بودم و خودم داوطلب شدم که به مناطق جنگی بروم. آن دوران کله مان بوی قورمه سبزی میداد و خیال میکردیم آن جنگ، نبردی است علیه بیگانه و تلاشی است بخاطر نجات آب و خاک. نمی دانستیم اگر حماقتهای خمینی و گنده گویی های انقلابیون نبود هرگز جنگی رخ نمیداد و صدها هزار انسان قربانی مطامع خمینی نمی شدند.

بهرحال، مدتی که دقیقا یادم نیست مرا فرستادند قسمت پدافند ضدهوایی در هوانیروز کرمانشاه. سالهای ابتدایی جنگ، هنوز سپاه فقط سلاح های سبک داشت و داوطلبان و بازاریان و کشاورزان را در پادگان های آموزشی  آماده جنگیدن میکرد آن هم با گذراندن یک دوره ابتدایی آموزش اسلحه و پرتاب نارنجک. بنابر این سپاه و رزمندگان، در ماههای اولیه جنگ نقش سیاهی لشگر را داشتند و کار اصلی جنگ بعهده ارتش بود بخصوص هوانیروز که در شکار تانک ها و نفربرهای عراقی بسیار موثر بود.

کم کم سپاه دارای سلاح های نیمه سنگین و سنگین شد. مسلسل های دوشکا،خمپاره های ۱۲۰ میلیمتری، کاتیوشا و توپ های ضدهوایی ساخت بلوک شرق هم به سپاه تحویل داده شد.

از آنجایی که بیشتر پرسنل رسمی سپاه تجربه نظامی نداشتند، مجبور بودند از کمکهای آموزشی ارتش بهره ببرند. مثلا برای اولین بار که توپ های ضدهوایی را به سپاه دادند، آنها بارها به هواپیماها و هلی کوپترهای خودی شلیک میکردند بطوریکه خلبانان ایرانی بیشتر نگران شلیک پدافند رزمندگان اسلام بودند تا ضدهوایی عراقی ها.

من چون توی قسمت تعمیر و نگهداری توپ های ضد هوایی بودم بارها به محل هایی که توپ های ضدهوایی سپاه مستقر بود می رفتم و با افراد آنجا گفتگو میکردم. سپاه کلا ۲۰-۳۰ توپ ضدهوایی در منطقه جنگی غرب کشور داشت یعنی از مرز مریوان بگیر تا نزدیک مهران و دهلران در استان ایلام.

این تعداد توپ ضدهوایی شده بود « گردان ضدهوایی سپاه غرب کشور».

این توپ ها در نقاط ارتفاعات مرزی مستقر شده بودند و اطرافش را استتار کرده بودند. بعضی ها هم اصلا بدون استتار بود.

پرسنل این باصطلاح گردان همگی بدون استثنا جوانان خطه مازندران و از روستاهای آمل و بابل بودند که بصورت داوطلب به جبهه ها آمده بودند. باور کنید هربار که من به محل استقرار این توپ های ضدهوایی رفتم دیدم دارند نوحه میخوانند و سینه می زدند البته با لهجه مازندرانی.

فرمانده یا سرپرست این گردان ضدهوایی کی بود؟ یک سپاهی بود شاید چند سالی از بقیه مسن تر نامش عبدالرضا شهلایی بود که او را برادر شهلایی صدا می زدند. یک آدم بیسواد و لات منشی بود که با چند نفر از سربازان و همقطاران من که آنها هم لات مسلک و بچه نازی آباد تهران بودند هر وقت به ستاد ارتش می آمد شوخی میکردند.

یادم نیست ماجرا چه بود که روزی فرمانده ما مرا به دفترش صدا زد و وقتی وارد شدم دیدم شهلایی هم نشسته. فرمانده گفت با این برادر و یک راننده ماموریت دارید بروید مریوان و یک قبضه موشک انداز سهند را تحویل فرمانده سپاه مریوان میدهید و برمیگردید. موشک سهند موشکی بود که سنسور حرارتی داشت و اگر توسط افراد بامهارت شلیک میشد بسمت موتور هواپیما یا هلی کوپتر دشمن میرفت و آنرا نابود میکرد ولی اگر توسط بسیجی ها و پرسنل سپاه شلیک میشد میرفت به آشپزخانه صحرایی ارتش اصابت میکرد!

موشک دوش پرتاپ سهند، را عقب یک وانت تویوتا انداختیم و همراه راننده و برادر شهلایی رفتیم و با هزار داستان و مصیبت تحویل فرمانده سپاه مریوان که همان احمد متوسلیان نام داشت دادیم. او همان کسی است که سالهای بعد در جنوب لبنان همراه چند سپاهی دیگر ناپدید شد و هنوز هم جسدشان پیدا نشده است.

بهرحال، با شناختی که من از آن عبدالرضا شهلایی داشتم، این اواخر وقتی شنیدم در یمن جنگ افروزی می کند و آدم مهمی شده بطوریکه امریکا برایش جایزه تعیین کرده،  بسیار برایم عجیب بود که چگونه یک آدم بیسواد و لات در این سیستم آنقدر بزرگ شده که بعد از مرگش او را سرداری عارف و بابصیرت و با درایت می نامند. اصلا او در حد فرمانده یک دسته و گروهان نبود، چگونه شده مستشار نظامی حوثی ها؟

انصافا اگر انقلاب نمیشد قاسم سلیمانی در همان محدوده شاگرد بنا بود و عبدالرضا شهلایی در حد شاگرد شوفر کمپرسی های شن و ماسه باقی می ماند.

اصولا سیستم های سفله پرور، محل رشد میکروبها و انگل هاست. جنایتکاران در حکومت هایی که رهبرانشان ایدئولوژی جنایت دارند رشد می کنند و افراد لایق از گردونه رقابت به بیرون پرتاب می شوند.

بخاطر همین است که ما در دوران شاه نظامیان باسواد و باشخصیت و باهوش استثنایی مثل جهانبانی داشتیم و در حکومت آخوندها بیسوادهای کودنی مثل قاسم سلیمانی و عبدالرضا شهلایی.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها