اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی استخراج شدند، ولی هنوز معلوم نیست که چه کسی بجز ایران آنها را دریافت میکند

جعبه سیاه یک نام با ریشه تاریخی است که منظور از آن در هواپیماهای امروزی دو دستگاه ثبت اطلاعات فنی پرواز (FDR, Flight Data Recorder) و دستگاه ثبت صداهای کابین (CVR, Cockpit Voice Recorder) هستند.

جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی در تهران بالاخره بعد از چند ماه تاخیر آخر هفته به لابراتوار BEA در فرانسه رسید، و آنها روزهای دوشنبه و سه شنبه اطلاعات CVR و FDR را بازیابی کردند. این خبر هم در بیانه سفارت ایران در پاریس و هم در مصاحبه رییس نهاد ایمنی حمل و نقل کانادا تایید شد.

مشکلی که اکنون وجود دارد این است که طبق کنوانسیون هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی کشور محل وقوع حادثه (در این مورد ایران) میتواند هدایت تحقیقات را بدست گیرد. بر این مبنا این اطلاعات (و نتایج تحلیل آنها، که هنوز باید انجام شود) تماما در اختیار ایران قرار میگیرد، ولی اینکه دیگران چقدر به آن دست یابند به میزان آمادگی ایران برای شفاف سازی و/یا اراده و توان دیگر طرفهای دخیل برای «مجاب کردن» ایران به این امر بستگی دارد.

حامد اسماعیلیون که همسر و فرزندش در این ماجرا کشته شده اند روند فعلی را به این تشبیه کرد که «قاتل گزارش قتل را بنویسد». مقامات کانادایی هم اذعان کردند که کنوانسیون بین المللی در چنین مواردی (که سانحه نتیجه نقص فنی و امثال آن نبوده و کشور محل واقعه خودش در جایگاه متهم است) اشکال دارد، ولی معلوم نیست که پیشنهاد اصلاح آن به این زودی ها به جایی برسد.

به این بهانه:

شما اینجا یک مورد را میبینید که عرف و مقررات موجود به نحو فاحشی مضحک هستند، ولی چه کسی قرار است آن را اصلاح کند؟ دولتها. حالا کدام دولت قرار است پیشقدم بشود و از خودش سلب اختیار کند و آیا دیگر دولتها هم به آن تن خواهند داد؟
نظایر همین نابسمانی را ما در اقتصاد و انواع زمینه های دیگر میبینیم، که حل آنها مستلزم این است که آن نهادی که اختیار این کار را دارد از خودش سلب اختیار کند.

من واقعا تعجب میکنم از همه دوستانی (اعم از چپ و راست) که بن بست به این واضحی را نمیبینند و کماکان به ظهور «دولت صالح» امید بسته اند…

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها