کلاس های آموزشی مخملباف در دهه ۶۰

روزنامه کیهان شریعتمداری مطلبی را در سالمرگ یکی از مهمترین بازجویان دهه شصت به نام حاج حسن شایانفر نوشته که در آن چند نفر از همکاران و همقطاران وی مثل صفارهرندی و دیگران خاطراتی از آن بازجوی جنایتکار و پرونده ساز نقل کرده اند. احتمالا این حاج حسن همان شخصی است که در کتاب “درمحضر حاجی آقا” افراد سالخورده کانون نویسندگان را آنقدر شکنجه و شلاق می زده که طرف حاضر میشده به همه گناهان ناکرده خود اعتراف کند. این بازجوی جنایتکار در سال 89 به درک واصل شد اما هزاران خانواده ایرانی را برای همیشه داغدار کرد.

در این مصاحبه صفار هرندی می گوید حاج حسن شایانفر در زندان اوین با کمک محسن مخملباف برای تواب سازی کلاس آموزشی و فرهنگی! می گذاشته است.

در جایی صفار هرندی چنین گفته است که حاج حسن برادر خودش را هم لو داده:

مرتضی صفارهرندی: برادر حاج حسن شایانفر عضو سازمان[مجاهدین خلق یا همان منافقین] بود که فکر کنم حدود سال 63 دستگیر شد. خود حاج حسن هم معرفی‌اش کرده بود. بعد هم سر موضع ماند و اعدام شد.
پرسش:  این اتفاق چه تأثیری روی حاج آقای شایانفر داشت؟
مرتضی صفارهرندی: خودش هم این وسط آسیب دید و فشار زیادی بر او وارد شد. ایشان بعدها در دهه هفتاد می‌دید همان جریانی که امثال برادر ایشان طعمه‌اش شدند؛ پای همین افراد دارد به داخل باز می‌شود. می‌گفت افرادی که باعث ترغیب جوانان به این سمت شدند در داخل مشغول کار خود هستند و همان مسیری را که با تسهیل کار منافقینِ معاندِ محارب می‌خواستند انجام دهند؛ به شکل دیگری دارند انجام می‌دهند و هیچ کس هم مانع آنها نیست. بلکه رانت هم برای آنها وجود دارد. این موضوع آقای شایانفر را بسیار آزار می‌داد و دائماً درخصوص آنها هشدار می‌داد.
محمدحسین صفارهرندی: گاهی اوقات در این حد بود که می‌گفت شاید من بی‌خود برادر خودم را لو دادم. چطور می‌شود این اراذلی که آنها را اغوا کرده بودند و فریب داده بودند امروز راحت در رسانه‌ها و حکومت حضور دارند؛ البته این را صرفا از باب تحریک می‌گفت تا دیگران بفهمند فردی که با این انگیزه الهی بابت نظام هزینه داده چرا باید ببیند چنین کسانی در نظام می‌توانند راحت بچرخند‌‌؛ همان کسانی که می‌توانند امثال برادر ایشان را به لحاظ فکری دائما تولید و تغذیه کنند. مثلا [مسعود] بهنود که خیلی‌ها را در چند نسل فاسد کرده و عده زیادی را پای چوبه دار برده و با خواندن مطلب او افرادی منحرف شده‌اند، چرا نباید کسی با او کاری داشته باشد! آن زمان [مسعود] بهنود عقبه بسیاری از نشریات اصلاح‌طلب داخل بود.

در بخش دیگری از این مصاحبه از اکبر گنجی و چند نفر دیگر هم نامی برده شده است.

برای خواندن متن کامل این مصاحبه در روزنامه کیهان اینجا را کلیک کنید

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
4 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها