افکار مالیخولیایی یک فیلسوف نما در مورد یلدا

گاهی اوقات، از اظهار نظر و ابراز وجود برخی از چهره ها؟! باید فریاد به آسمان برد. دلایل اظهار نظر و ابراز وجود یا بهتر بگویم خودنمایی آن ها متفاوت است. اما مهم ترین نکته ای که تا بدینجا دریافته ام این است که اینگونه افراد از کوچکترین مسائل اجتماعی گرفته تا بغرنج ترین مسائل سیاسی باید ابراز وجود کنند و بقولی نخود همه آش باشند.

جناب علی علیزاده که با پناهندگی سیاسی در اروپا سیر و سلوک میکند، در هر موضوع کوچک و بزرگی اظهار فضل می کند. از گیردادن به دستمزد رضا رشیدپور گرفته تا موضوع پناهندگی کیمیا علیزاده و تخطئه او! جالب این که خود او نیز مثلا از شر جمهوری اسلامی به غرب پناهنده شده اما پناهندگی را تنها برای خود موجه می پندارد. مردم را به حمایت از جمهوری اسلامی و ولایت علی خامنه ای فرا می خواند اما خود در اروپا به عشق و حال می پردازد.

اما در تازه ترین اظهار نظر او به تمسخر جشن یلدا یا شب چله ایرانیان با توییت زیر می پردازد:

در نقد توییت او بسیار می توان نوشت اما به گمان من او خود را به کوچه علی چپ ( سعی کردم مودبانه بنویسم) زده است.

در این خصوص تنها به همین اکتفا کنم در تاریخی (قبل از سال ۱۳۷۹) که او به آن اشاره می کند، نامبردن اسم شب یلدا در رسانه ها و بالاخص تلوزیون مطلقا ممنوع بود. و اگر اشارات خفیفی هم به اینگونه مناسبت های آیینی و ملی ایرانیان صورت می گرفت، پروپاگاندای جمهوری اسلامی با عنوان کردن روز آخر پاییز، چهارشنبه آخر سال و آغاز سال نو قصد حذف یا کمرنگ جلوه دادن اعیاد و جشن های ایرانیان را داشتند. وانگهی اگر منظور او از تشریفات، تبریک گفتن بوسیله رسانه های اجتماعی فعلی است که مسلم است قبل از سال ۷۹ که تعداد گوشی های تلفن همراه بسیار اندک بود و اینترنت فراگیر نشده بود، تبریک یلدا صرفا بصورت دیداری و حضوری انجام می شد. اگر در خانواده و دور و بر او اینکار مرسوم نبوده است به نظرم او باید مشکل را در همانجا جستجو کند.

اما از اظهار سخیف او در مورد یلدا که بگذریم ، کافی است به اظهار نظر سخیف دیگر او در مورد راه پیپمایی اربعین نگاه کنیم تا ببینیم مشکل او با خوشحالی مردم و جشن و شادیشان در یک روز آیینی ایرانیان است نه چیز دیگری:

در این مورد حتی کودکان نیز در مورد بزرگ نمایی راه پیمایی اربعین که با تحمیل هزینه های سنگین از بودجه دستگاه های کشور تامین می شود، اطلاع دارند. فقط به همین اکتفا کنم که بسیج کلیه سازمان های اداری و وزارتخانه‌های کشور با گسیل ماموران و هزینه های بسیار موضوع اسکان و تغذیه و تبلیعات مراسم نمایشی راه پیمایی اربعین را بر عهده دارند. جای بسی تاسف است که جناب فیلسوف نما یلدا را حاصل ۱۰ یا ۱۵ ساله اخیر می داند، اما آیین راه پیمایی اربعین را حرکت خودجوش مردمی می پندارد.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها