ابر قدرت امریکایی در برابر ابر قدرت الهی!

از زمانی که یادم میاد اوضاع سیاسی پاکستان را دنبال میکردم چون بهرحال همسایه کشور ماست و نمی توان بی خیال تحولات آنجا شد. در روزهای اخیر باز پاکستان به صدر خبرها آمد و امروز شنبه دهم آوریل با رای عدم اعتماد پارلمان پاکستان، عمران خان برکنار شد.

عمران خان یک پوپولیست است که در سال ۲۰۱۴ سوار موج مبارزه با فساد شد و کاروان آزادی راه انداخت و ۴ سال بعد موفق شد نواز شریف را کنار بزند و بقدرت برسد. از سال ۲۰۱۸ تاکنون عمران خان نتوانست فساد را برچیند و به اوضاع اقتصادی کشور سر و سامانی بدهد. برعکس، مشکلات رفاهی مردم روز به روز بیشتر شد بطوریکه اعضای پارلمان کم کم به فکر استیضاح عمران خان افتادند اما چون رئیس پارلمان و معاونش از یاران عمران خان بودند، تلاش شان به جایی نمیرسید.

در این میان، عمران خان، مثل بیشتر رهبران کشورهای جهان سومی، خودش را به موش مردگی زد و مظلوم نمایی کرد و اظهار داشت پشت تلاشهای برکناری من از قدرت، امریکای جهانخوار است. باتوجه به بافت اجتماعی پاکستان که جامعه ای اسلام زده و عقب مانده است این اظهارات عمران خان موج سهمگین مردمی به نفع عمران خان ایجاد کرد و مردم از نقاط دور و نزدیک به اسلام آباد و کراچی آمدند و از عمران خان بعنوان «دست الهی» و کسی که تک و تنها جلوی امریکا ایستاده! پشتیبانی کردند.

بهرحال کشمکش ها ادامه یافت و عمران خان میخواست پارلمان را منحل کند که با رای دادگاه عالی پاکستان این امر محقق نشد و نهایتا امروز با رای پارلمان، عمران خان برکنار شد و بلافاصله رئیس پارلمان و معاونش هم به نشانه اعتراض استعفا دادند.

اکنون باید دید چه کسی جانشین عمران خان میشود. در برخی خبرها نام یکی از اسلام گرایان افراطی هم آمده که ممکن است پاکستان هم طالبانی بشود.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها