انحطاط و افول انسانیت در ایران

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در تازه ترین نشست خبری خود اعلام کرد:

تاکنون 80 میلیارد بشکه نفت تولید کردیم و یک تریلیون دلار نفت را به فروش رسانده‌ایم

البته هر چقدر به دور و بر خود نگاه می کنیم کمتر آثاری از فروش این حجم نفت در کشور ( در قیاس با سایر تولیدکنندگان نفت در منطقه) می بینیم.

محسن خجسته مهر البته در ارایه خبر رندی می کند. او بطور شفاف نمی گوید چه حجمی از این فروش پس از انقلاب صورت گرفته است. با توجه به این که قیمت نفت پس از انقلاب ۵۷ بطرز چشمگیری افزایش پیدا کرد، ارزش فروش نفت با وجود کاهش تولید در مقایسه با پیش از انقلاب قابل مقایسه نیست، فراموش نکنید حدود ۸۰۰ میلیار دلار از رقم اعلامی تنها در بین سالهای ۸۴ تا ۹۲ در جیب دولت نهم و دهم بوده است که اغلب آن به دلیل سو مدیریت از بین رفت.

مقدمه فوق پیش درآمدی بود از وضع رقت بار کنونی مردم ایران. در دهه اخیر وضعیت بیکاری در کشور بسیار اسفناک است . بی شک بدست آوردن نرخ صحیح بیکاری در ایران با توجه به دستکاری تعریف فرد شاغل از سوی مرکز آمار ایران و دلایل سیاسی دیگر بسیار دشوار است. اما حتی بدون داشتن آمار هم از وضعیت اجتماعی مردم ایران می توان درک کرد که اوضاع بیکاری در کشور بحرانی است. بروز شغل های عجیب و غریب در کشور که شاید در دوره قاجار هم نمونه های آن یافت نمی شد، شاهدی بر این مدعاست. از مشاغلی همچون دادزن، گریه کن، زباله گرد، سوختبر، کولبر، پلاک گیر ، قلیانی، پارکبان ( غیر رسمی) ، سگ گردان و ایضا مشاغل سیاهی چون واسطه های دارو، دلال های ملک و ماشین و افزایش دستفروشی و حتی شاهدین قلابی ( برای شهادت در دادگاه) و… که بگذریم افزایش سرقت و کلاهبرداری موید این است که اوضاع بسیار وخیم و در زیر پوست شهر خبرهای بسیاری است.

شاید چند ده سال بعد که فردی همچون جعفر شهری کتابی اندر احوال اوضاع اجتماعی ایران در دوره جمهوری اسلامی بنویسد، آیندگان به ما و اوضاع سیاه ما در عصر کنونی ریشخند زنند.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
6 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها