اهمیت قطعنامه حقوق بشری علیه رژیم

امروز شورای حقوق بشر سازمان ملل به درخواست آلمان و ایسلند جلسه اضطراری داشت و پس از شنیدن موافقین و مخالفین نهایتا رای گیری و قطعنامه پیشنهادی را تصویب کردند.

یکی از مفاد این قطعنامه تشکیل کمیته حقیقت یاب برای کشتارها و بازداشتهای شهروندان توسط نیروهای سرکوب رژیم است که امری است بی سابقه و بسیار پراهمیت.

اهمیت این تشکیل چنین کمیته ای این است که از امروز پرونده ارتکاب جنایات جنگی و نقض فاحش حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی باز میشود و کلید پروژه نظارت سازمان ملل کلید می خورد.

نباید انتظار نتیجه فوری از این اقدامات داشت زیرا پروسه چنین کارهایی توسط سازمان ملل بسیار کند است اما همواره مثل یک بختک بالای سر چنین حکومتهای جنایتکار است و در فرصت و زمان خاصی مثل آوار بر سر آنها فرو می ریزد. مثل تحقیقات علیه حکومت بشار اسد که چند سال طول کشید و اکنون یکی از موانع برگشت سوریه به جامعه جهانی همین گزارش کمیته تحقیقات استفاده از مواد شیمیایی علیه شهروندانش است و اگر روزی پای رهبران سوریه به محاکم بین المللی بیفتد، باید پاسخگوی گزارشات کمیته تحقیق باشند.

بعد از ۴۳ سال مماشات غرب با این رژیم، بالاخره یک گام مثبت به نفع مردم ایران برداشته شد و از امروز به بعد جمهوری اسلامی با دو پرونده جهانی در چالش خواهد بود: پرونده هسته ای و پرونده نقض حقوق بشری.

جمهوری اسلامی ممکن است درمورد فعالیت هسته ای عقب نشینی کند و آنرا جمع و جور کند اما درمورد پرونده حقوق بشری، همه اسناد و شواهد بر علیه اش است و محال است بتواند از عواقب آن جان سالم به در ببرد.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
مشترک شوید
پیام رسانی در صورت
guest

1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها
1
0
اگر مایلید نظر بدهیدx