بلوغ دستگاه سرکوب رژیم و نقش بازوهای تبلیغاتی رژیم در خارج از کشور

تظاهرات آبان نشان داد که دستگاه سرکوب و تبلیغ رژیم به هماهنگی و بلوغ قابل توجهی رسیده. در اینجا چند نمونه از پاسخهای محمد مرندی (استاد زبان انگلیسی دانشگاه تهران) در میزگرد برنامه The heat که روز چهار شنبه ۲۹ آبان انجام گرفته آورده میشود:

گزارشگر: آقای مرندی اجازه دهید با شما شروع کنم. اعتراضات در ایران به علت افزایش بهای بنزین شروع شد ولی خیلی زود جنبه سیاسی پیدا کرد و گروهی از تظاهر کنندگان خواستار کنار گذاشتن سیستم حکومت مذهبی شدند. از طرف دیگر سازمان عفو بین الملل تعداد کشته شدگان را ۱۰۶ اعلام کرده. نظر شما در این مورد چیست؟

محمد مرندی: من فکر میکنم شما اول باید بین “تظاهرات اعتراضی” و “آشوب” تفاوت قایل شوید, اگرچه رسانه های خارجی ترجیح میدهند که این تمایز صورت نگیرد. تظاهرات با حضور حدود ۱۰۰ هزار نفر در سراسر کشور در روز اول در اعتراض به افزایش قیمت بنزین شروع شد. ولی در غروب روز اول تظاهرات میبینیم که ناگهان این اعتراضات توسط گروه های هماهنگ سریعا رنگ خشونت به خود گرفت و حمله به بانکها, پمپ بنزین ها, آمبولانسها و مراکز خدمات عمومی شروع شد. در این موقع تظاهر کنندگان به افزایش قیمت بنزین از خیابانها ناپدید شدند و از روز دوم تظاهرات دیگر تظاهر کنندگان واقعی در خیابان نبودند بلکه آشوبگران در سراسر کشور پخش شدند و جای تظاهر کنندگان را گرفتند. اینها آشوب گسترده ای ایجاد کردند که به عنوان مثال ۵ یا ۶ پلیس در این میان کشته شدند. البته کسی به من گفته ۹ نیروی پلیس کشته شده اند, ولی این هنوز تائید نشده. آشوبگران اسلحه, شمشیر, میله آهنی و بسیار تجهیزات دیگر همراه داشتند. این آشوبگران به عنوان مثال در ظرف چند دقیقه از یک بانک به بانک دیگر میرفتند و آنها را آتش میزدند.

وگرنه اینجا هم نظام و هم مخالفین نظام با حق تظاهرات مردم برای افزایش قیمت بنزین صحه میگذارند. همه از نحوه اعلام افزایش قیمت بنزین شوکه شدند. همه ما یک روز صبح بیدار شدیم و دیدیم که قیمت بنزین از ۸ سنت برای هر لیتر به حدود ۲۴ سنت افزایش پیدا کرده. اگرچه این قیمت هنوز در مقایسه با دیگر کشور ها بسیار ارزان است ولی سه برابر شدن قیمت بنزین شوک بزرگی برای همه بود. قیمت بنزین برای ۴ سال ثابت بود و ۳ برابر شدن ناگهانی قیمت آن شوک بزرگی بود. دولت در اینجا خیلی بد عمل کرد. البته این سه برابر شدن قیمت بنزین از طرف دولت شاید اقدمی نسنجیده در مقابل تحریمهای امریکا و ترس دولت در این زمینه بود.

جواب محمد مرندی در مورد قطع اینترنت: آشوبگران از اینترنت برای هماهنگی استفاده میکردند. دولت انگلستان هم در موقع تظاهرات از توئیتر و فیس بوک درخواست کرد که این شبکه های اجتماعی را موقتا غیر فعال کند!

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها