تاثیر درازمدت جنگ اوکراین بر ایران

یکی از بدشانسی های ما ایرانیان این است که همسایه روسیه هستیم و این واقعیتی است که نمی توانیم آنرا تغییر بدهیم. از زمان فتحعلیشاه تاکنون بارها و بارها روسیه به ایران لطمه زده و در دوره قاجار بخشهای بزرگی از ایران را برای همیشه تصرف کرد و در جنگ جهانی هم قصد داشت ایران را ببلعد که با فشار امریکا مجبور به عقب نشینی شد.

در دوره پهلوی، ایران چاره ای نداشت بخاطر در امان بودن از خطر اشغال نظامی توسط شوروی سیاست نزدیکی به امریکا را برگزیند. شاه همواره این ترس را داشت که صبح از خواب بیدار شود و ببیند ارتش سرخ در خیابانهای تهران است همانطور که در افغانستان رخ داد.

با روی کار آمدن آخوندها، روسها همپیمان خوبی برای امریکاستیزی پیدا کردند اما این پیوند دوستی بیشتر به نفع روسیه بوده تا رژیم آخوندها.

سیاستهای نسنجیده جمهوری اسلامی که باعث انزوای سیاسی و تحریم های کمرشکن از سوی غرب شد، موقعیتی را بوجود آورد که رژیم آخوندا چاره ای جز باج دادن به روسیه نداشته باشند. بعنوان مثال، مسئله صادرات گاز ایران به کشورهای غربی است که بدون اجازه روسیه، آخوندها جرات فروش ندارند.

در دوره کلینتون قرار بود خط لوله گاز از ایران به اروپا کشیده شود. این می توانست علاوه بر درآمدزایی، تضمین امنیتی نیز بدنبال آورد که با مخالفت خامنه ای و احتمالا روسیه مواجه شد. این ماجرا مال آن دوره بود که هنوز انزوای جمهوری اسلامی اینقدر شدید نبود. در سالهای اخیر آنقدر موضع این حکومت تضعیف شده که بدون اجازه روسیه نمی تواند با اروپا قرارداد نفتی ببندد.

اگر روزی تصمیم گرفته شود، باج دادن به روسها متوقف شود، بعید نیست همان اتفاقی که امروز بر سر اوکراین آمد بر سر ایران بیاید و تانکهای ارتش روسیه در خیابانهای تهران جولان دهند.

اگر روسیه در اشغال اوکراین پیروز شود، اعتماد بنفس روسیه آنقدر بالا خواهد رفت که همسایه های ضعیفش مثل حکومت آخوندها باید باج بیشتری به روسیه بدهند و روز به روز بیشتر گرفتار چنگال های این حکومت قلدر بشوند. روسیه مثل آب خوردن در مسائل داخلی کشورهای مجاور دخالت می کند و جلو هر تغییر رژیم ضد مردمی را می گیرد.

اما اگر اوکراین حکم باتلاق را برای روسیه بشود و تحریم های کشورهای اروپایی اقتصاد روسیه را نابود کنند، در آنصورت بیرون آمدن از زیر یوغ روسیه برای ایران آسانتر خواهد بود. در این شرایط است که اگر در جایی مثل قزاقستان، سوریه و حتی ایران تظاهرات مردمی شکل بگیرد، روسیه تضعیف شده جرات ارسال نیروی نظامی برای سرکوب مردم را نخواهد داشت.

نتیجه ای که می خواهم بگیرم این است که با توجه به اینکه ابهت امریکا و غرب فرو ریخته و دیگر نمیتوان چشم امیدی به آنها داشت، برای ما مردم ایران که چاره ای جز همسایگی با روسیه نداریم، امید تغییر رژیم در ایران زیر سایه روسیه ضعیف میسر است و نه روسیه مقتدر و مداخله گر.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
9 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها