«تمرین» قبلی شناور کنارک: مین گذاری !

شناور کنارک یکی از دوازده شناور پشتیبانی سری MIG-S-4700-SC است که ایران از شرکت هلندی Damen خریداری کرده است. اگر چه گفته میشود این شناورها پیش از انقلاب خریداری شده بودند، ولی ساخت و تحویل آنها بعد از سال 1985 صورت پذیرفت (بهانه شرکت هلندی برای تحویل آنها به ج.ا. غیر مسلح بودن آنها بود). بعد از سال 1992 شرکت هلندی بخشی از خط مونتاژ را به ایران (صنایع دریایی شهید درویشی وزارت دفاع در بندر عباس) انتقال داد. این شناورها در ایران به «ناوچه» کلاس «هندیجان» (نام یک شهر جنوبی و یک شناور این سری) مشهور هستند.

این شناورها با طول حدودا 45، عرض حدودا 9 و آبخور حدودا 3 متر قابلیت حمل 40 تن بار روی عرشه، 95 متر مکعب در مخازن، و نزدیک به صد نفر نیرو را دارند. در ابتدا تنها سلاح آنها یک قبضه توپ 20 میلیمتری اورلیکون (طراحی شده قبل از جنگ جهانی دوم!) بود، ولی ایران پس از سال 2000 به تدریج روی بعضی از آنها 4 لانچر موشک «نور» ( C-802 چینی، همان موشکی که گفته میشود به کنارک اصابت کرده است) و یا لانچر پهپاد نصب کرده است. اما باید یادآوری شودکه تصاویری در فضای مجازی که این شناور را با لانچر موشک نشان میدهند مربوط به دیگر ناوچه های این کلاس هستند، این را میتوان از روی شماره آنها (شماره کنارک 1403 است) تشخیص داد.

و اما این شناور در ایران یک کاربرد دیگر هم دارد: مین گذاری! تصاویر زیر یک تمرین قبلی را نمایش میدهندکه در آن از این شناور برای مین گذاری و از بالگرد (که یک دستگاه انهدام مین را یدک میکشد) برای مین روبی استفاده شده است:

تف تاریخی که تیمسار رحیمی به صورت انقلابیون انداخت
https://youtu.be/BQseG5zQPbg https://youtu.be/ycGsfM13G4U گفتگو با منیژه رحیمی همسر تیمسار مهدی رحیمی
پشت پرده رونمایی چندین «جنگنده وطنی» با یک موتور
View this post on Instagram . اما اصل ماجرا چیست؟ تا به …
دریادار غلامعلی بایندر؛ فرمانده نیروی دریایی شاهنشاهی ایران
غلامعلی بایَندُر (۲۳ آذر ۱۲۷۷ تهران – ۳ شهریور ۱۳۲۰ خرمشهر) فرمانده …
روایت تنها بازمانده « دژ » خرمشهر از سقوط تا آزادی
روزنامه ابتکار: وقتی چهارم آبان ۱۳۵۹، خرمشهر پس از مقاومت 35 روزه …
6 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها
6
0
نظر بدهیدx
()
x