حزب الله لبنان چندین محموله آمونیوم نیترات وارد کرده بود
گزارش روزنامه «دی ولت» آلمان

روزنامه «دی ولت» آلمان در نسخه امروزش به نقل از سازمان های اطلاعاتی گزارش می دهد که حزب الله در سالهای ۲۰۱۴-۲۰۱۳ (یعنی کمی پیش از تخلیه محموله ای که بعدا در انبار بندر بیروت منفجر شد) چند محموله آمونیوم نیترات را نیز مستقیما از ایران دریافت کرده است. رد حداقل سه محموله (جمعا ۶۷۰ تن) پیدا شده، که یکی از آنها حتی توسط یکی از شرکتهای هواپیمایی «خصوصی» ایران منتقل شده است.


در طرف لبنان گیرنده «محمد قصیر» بوده است، که او را در تصویر زیر در جمع افراد «خاصی» مشاهده میکنید:

محمد قصیر در جمع سلیمانی، اسد و روحانی

اینکه حزب الله از این ماده در سراسر جهان برای عملیات تروریستی استفاده میکرده به خوبی مستند شده است؛ یک مورد بسیار گویا: در جنگ لبنان در دهه هشتاد میلادی برادر همین شخص (احمد قصیر) با یک کامیون مواد منفجره وارد یک قرارگاه ارتش اسرائیل شد و ۷۵ سرباز اسرائیلی را به قتل رساند. ماده اولیه این بمب متحرک: آمونیوم نیترات.

در آن مقطع خاص احتمالا حزب الله این ماده را برای تعداد زیادی بمبهای ابتدایی، ولی مخرب من جمله در سوریه (که در آن زمان در اوج درگیری بود) و همچنین از طریق تونل ها در اسرائیل در نظر گرفته بوده است.


به این ترتیب گمانه ها تقویت میشوند که ماجرای عجیب «به گل نشستن» محموله کشتی Rhosus در بیروت یک سناریو طراحی شده به این منظور بوده که یکباره و بدون هزینه گزاف (مثلا ارسال هوایی) مقدار خیلی زیادی از این ماده را به دست حزب الله برسانند.

به اشتراک بگذارید: