حقوق بازنشسته ها در حکومت شاه در مقایسه با کانادا

یکی از دغدغه کانادایی ها مخصوصا کانادایی های غیر مهاجر، برنامه ریزی و پس انداز برای دوران کهن سالی و بازنشستگی است. فرقی نمی کند طرف کارمند دولت باشد و یا کارگر کارخانه، همگی دلواپس دوران بازنشستگی شان هستند. عده ای از کانادایی ها از دوران جوانی صرفه جویی می کنند تا مبالغی را برای سالهای پایانی عمر خود پس انداز کنند. عده ای هم املاک و دارایی های خود را میفروشند و به روستاها و حتی کشورهای ارزان تر کوچ می کنند.

مهمترین دلیل این نگرانی این است که حقوق بازنشستگی که قرار است دریافت کنند آنقدر ناچیز است که پول تو جیبی یک فرد معمولی هم نمیشود. حقوق بازنشستگی در کانادا از قدیم ناچیز و ناکافی بوده و مربوط به این دوران و مدیریت چپ گراها هم نیست.

البته مبلغ حقوق ماهانه بازنشستگی یکسان نیست و به خیلی پارامترها بستگی دارد اما درهر حال کمتر از ۵۰ درصد هزینه های متعارف یک کانادایی است. این وضع کاناداست با این همه بوق و تبلیغات و ادعاهای دهان پرکن.

حالا نگاهی به وضع بازنشسته ها در دوران شاه بیاندازید و وضعیت ۵۰ سال پیش ایران را با بازنشستگان بدبخت کانادا مقایسه کنید. در زمان شاه کسی که بازنشسته میشد، آغاز دوران آسایش و استراحتش بود. وضع بازنشسته های ارتش و شرکت نفت از همه بهتر بود. حقوق بازنشستگی شان آنقدر خوب بود که کمتر بازنشسته ای را می دیدیم شغلی انتخاب کند و غصه هزینه های زندگیش را بخورد. بازنشسته های ارتشی از خدمات درمانی رایگان بیمارستانهای ارتش و فروشگاههای اتکا بهره مند بودند و بازنشسته گان دیگر سازمانها نیز مراکز خدمات رسانی خودشان را داشتند.

بازنشسته های آموزش و پرورش در رامسر مهانسرای مجللی داشتند که از اقامت مجانی و شام و ناهار رایگان  بهره می بردند. کسانی که در خانواده شان بازنشسته ای داشتند می توانند جزئیات بیشتری را برایتان بازگو کنند. من هرآنچه از دوران خردسالی به یاد دارم و وضعیت مالی و رفاهی بازنشسته های فامیل و آشنایان را بخاطر می آورم همه حاکی از این است که وضعیت آنها خوب و یا متوسط بود و بطور قطع از وضعیت بازنشسته های کانادای امروزی بهتر بود.

حالا انصافا ببینید این ادعای چپول ها چقدر مسخره است که می گویند در حکومت شاه، عدالت اجتماعی نبود و انقلاب بخاطر تحقق عدالت بود!

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها