حل معادله چند مجهولی وقایع اخیر

حال که آبها از آسیاب افتاده و چند ماهی از انتشار فایل صوتی جواد ظریف در رسانه ها گذشته، وقت آن است که این پرسش را مطرح کنیم که آیا این کار خود رژیم بود یا خیر؟

فایده پرداختن به این پرسش این است که به ما کمک می کند در مورد ماجراهای مشابه، بدرستی قضاوت کنیم.

ممکن است عده ای بگویند این کار خود رژیم بوده و دلیل شان هم این است که چون خامنه ای قصد داشت رئیسی را از توی صندوق انتخابات نمایشی دربیاورد با انتشار حرفهای ظریف او را از صحنه رقابت حذف کردند. اصولا خامنه ای نمی خواهد در مناظرات انتخاباتی موضوعات سیاست خارجی رژیم مطرح و نقد شود. وجود جواد ظریف در انتخابات باعث میشد ناچارا این موارد مطرح شود.

عده ای دیگر بر این باورند که این کار رژیم نمی تواند باشد چون برخی از حرفهای ظریف، پیامدهای حقوقی و منفی برای رژیم دارد مثلا ظریف صراحتا درباره زدن هواپیمای مسافری اوکراینی گفت آقایون از همان اول خبر داشتند، بعد من توی جلسه شورای امنیت گفتم اگر زدید بگویید تا من بروم یکجوری درمانش کنم!

یا مثلا افشای اینکه  بقول او میدان (سپاه ) حرف اول و آخر در سیاست خارجی را می زند و او فقط یک توجیه گر و ماله کش نبوده خیلی به وجهه جمهوری اسلامی و لابیستهای آن لطمه زد.

بنابر این نمی تواند کار خود رژیم باشد. رژیمی که تلاش می کند کوچکترین اطلاعات و آمار و ارقام حتی درمورد مسائل ساده را مخفی کند، آنوقت خودش می آید و این همه اطلاعات پشت پرده را لو می دهد؟

اما احتمال دیگری هم هست که بنظرم منطقی تر می آید:

جمهوری اسلامی علی رغم اینکه یک سیستم بسته فاشیستی است و همه سیاستها و خط مشی ها باید به تایید رهبر یا پیشوا برسد، اما در مرحله اجرا ممکن است خطاهایی از عوامل زیردست سر بزند که به ضرر کل رژیم تمام می شود. مثلا هیچ بعید نیست که عده ای از اصول گرایان یا اعضای اطلاعات سپاه، برای تخریب و حذف جواد ظریف این فایل صوتی را بین خودشان و محافلی از دوستان خودشان پخش کرده اند اما با دست به دست شدن آن، بالاخره بدست شخصی افتاده که خیلی با حکومت وابستگی فکری و اعتقادی نداشته و فایل صوتی توسط چنین شخصی به رسانه ها داده شده که در اینصورت می توان گفت که هم کار عوامل رژیم بوده و هم نبوده. رژیم از ابتدا نمی خواسته چنین بازتابی پیدا کند اما بهرحال کنترل آن از دست شان در رفته.

نتیجه ای که می خواهم بگیرم این است که در تحلیل مسائل مربوط به ایران مثل فعالیتهای هسته ای رژیم، ترورها، سرکوب ها و حتی برخی از تظاهرات و اعتراضات، نباید اینگونه تصور نکنیم که همه چیز صفر یا یک است و همه چیز مدیریت شده توسط رژیم است.

درست است که این رژیم ، یک سیستم کاملا بسته ای است اما در عین حال بی نهایت هیئتی و الله بختکی اداره میشود. رژیم گاهی تصمیماتی می گیرد که دقیقا به نفع دشمنانش یعنی مردم تمام میشود.

مثلا در روزهای اولی که اعتراضات مردم در بستر زاینده رود برخی دوستان می گفتند این کار خود رژیم است و دارد توسط سپاه مدیریت میشود. شاید این حدس و گمان برای روزهای اول درست بود اما رژیم مرتکب یک اشتباه شد و آن حمله وحشیانه به چادرهای مردم و به آتش کشیدن آنها بود. واکنش روزهای بعد مردم باعث شد تا ناچار شود همان راه شلیک بسوی شهروندان بی دفاع را برگزیند.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها