دروغ قرن (۵)

اگر قسمت قبل را نخوانده اید می توانید اینجا را کلیک کنید.

قبل از اینکه به ادامه داستان دروغین ملی کردن نفت بپردازیم بد نیست چند جمله ای درباره روحیه شیطانی و جنایتکارانه فعالین سیاسی آن دوره بنویسم.

به جرات میتوان گفت که عناصر جبهه ملی، حزب توده و باند آیت الله کاشانی در واقع فعالین سیاسی نبودند بلکه جماعتی سنگدل و بی رحم و تبهکار بودند که برای رسیدن به امیال سیاسی خود دست به هر اقدام مردم فریبی دست میزدند.

مثلا رفتاری که این مثلث تبهکار با رزم آرا و خانواده اش کردند بسیار ناجوانمردانه بود. متاسفانه این لکه سیاه در کارنامه مصدقی ها کمتر مورد توجه پژوهشگران و تحلیل گران تاریخ ایران قرار گرفته است.

سپهبد رزم آرا توسط یک شاگرد نجار عضو گروه تروریستی فدائیان اسلام به نام خلیل طهماسبی ترور شد اما همه اسناد و شواهد نشان میدهد که پشت پرده این ترور، تشویق آیت الله کاشانی و ترغیب محمد مصدق و اعضای جبهه ملی بوده است.

بعد از اینکه این قتل صورت گرفت و قدرت بدست مصدق افتاد، نمایندگان جبهه ملی در مجلس شورای ملی شروع کردند به قبح زدایی از ترور رزم آرا با توجیه اینکه رزم آرا مهره انگلیس بود و در راه نهضت ملی کردن نفت سد و مانع شده بود و لذا کشتن او یک اقدام ملی گرایانه بوده است.

به پلاکاردی که در یکی از گردهمایی ها به نمایش داده شده نگاهی بیاندازید. رزم آرا دارد پرچم انگلیس را می بوسد و دست خدا او را ترور کرده است!

از کشته شدن نخست وزیر مملکت، هیچکس ناراحت نشد از بس تبلیغات مغرضانه علیه او کرده بودند. در مجلس ، نمایندگان جبهه ملی ماده واحدی را به تصویب رساندند که رزم آرا بدلیل خیانت به نهضت ملی کردن نفت مهدورالدم بوده و درنتیجه حقوق دولتی او پس از مرگش قطع می شود. یعنی بدون اینکه خیانت کسی در دادگاه ثابت شود اینها درمجلس علیه آن بیچاره چنین حکمی را نوشته بودند.

این رفتار پست و ناجوانمردانه فقط محدود به خود رزم آرا نشد بلکه خانواده، همسر و پنج کودک به جا مانده از رزم آرا نیز مورد لطف مصدقیون قرار گرفتند و مستمری آنها نیز قطع شد.

یکسال بعد پا را از این فراتر گذاشته و قانونی را در مجلس تصویب کردند که قاتل رزم آرا بدلیل اینکه یک مهدورالدم را کشته، باید از زندان آزاد شود و حتی پاداش و مستمری دولتی بگیرد.

واقعا شرم بر همه کسانی که چنین خیانتی را مرتکب شدند و برای رسیدن به قدرت، بی اخلاقی و ناجوانمردی را در سپهر سیاسی ایران به اوج خود رساندند. 

البته این لکه ننگ بر دامن محمدرضا شاه هم هست که آنقدر ترسو وزبون بود که نخست وزیر کشورش را دشمنان پدرش ترور کردند و او اعتراض نکرد و مقابل آنها ایستادگی نکرد.

نکته آخر اینکه مصدقی های پدرسوخته و مکار، مثل هزار واقعه دیگر، در سالهای بعد سعی کردند ترور رزم آرا را به دربار نسبت بدهند که صد درصدر دروغ است. و اسناد زیادی وجود دارد که مصدق و اعضای جبهه ملی از چند ماه قبل در جلسه ای با نواب صفوی ملاقات داشته اند و به او گفتند اگر گروه شما بتواند رزم آرا را ترور کند، قدرت بدست ما خواهد افتاد و ما قول میدهیم حکومت اسلامی در ایران ایجاد کنیم.

این فیلم مستند در داخل ایران ساخته شده و بدلائل محدودیتهای امنیتی نویسنده و فیلمساز نتوانسته همه واقعیات را بیطرفانه منعکس کند اما درمجموع فیلم بسیار مفیدی است که حتما و حتما توصیه می کنم آنرا سر فرصت تماشا کنید: مدت فیلم یکساعت و هفده دقیقه است.

 

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
5 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها