دروغ نفتی قرن- (قسمت هفتم)

اگر مایلید قسمت قبل این مطلب را بخوانید اینجا را کلیک کنید.

در قسمت قبل به آنجا رسیدیم که محمد مصدق بالاخره رقیبان خود را کنار زد و نخست وزیر ایران شد و در همان روزهای نخست قول داد انگلیسی ها را خلع ید کند و استخراج و صدور و فروش نفت را بدون کمک آنها شروع کند. به همین منظور هیئتی را مرکب از مهدی بازرگان، دکتر علی ابادی، همایونفر، افشار و ضیایی به خوزستان فرستاد تا همه فعالیتهای نفتی را متوقف کنند. این هیئت بعدها معروف شد به هیئت خلع ید از کمپانی انگلیسی.

دولت انگلیس سفیر حسن نیت خود را بهمراه سفیر امریکا نزد مصدق فرستاد. سفیر انگلیس پیشنهاد مشخصی را مطرح کرد که کمپانی انگلیسی و دولت بریتانیا قانون ملی کردن صنعت نفت را می پذیرند اما اجازه دهید اختلافات مان از طریق مذاکره حل شود و این مذاکرات نباید باعث تعطیلی پالایشگاه و روند استخراج و صدور نفت شود.

مصدق این پیشنهاد را نپذیرفت چون خیال میکرد اروپا بیش از ایران نیازمند نفت و درآمدهای حاصل از فروش نفت است و اگر صدور نفت مدتی متوقف شود انگلیسی ها بدبخت میشوند.

لذا مصدق دستور داد پالایشگاه آبادان نیز تعطیل شود. (باید توجه داشت که در آن سالها پالایشگاه آبادان بزرگترین مرکز نفتی خاورمیانه بود و هنوز کشورهای منطقه در مراحل مقدماتی استخراج و تولید نفت بودند. لذا پالایشگاه آبادان اهمیت جهانی داشت).

بدنبال این اقدام، رئیس جمهور امریکا پیامی را از طریق سفیرش در تهران به مصدق فرستاد و ضمن احترام به تصمیم دولت ایران خواستار حل اختلافات از طریق مذاکره مستقیم بین ایران و انگلیس شد. دولت امریکا حتی درنظر داشت چند میلیون دلار کمک بلاعوض به ایران بکند. این مبلغ می توانست گره بسیاری از گرفتاریهای مردم ایران را که در فقر و بدبختی غوطه ور بودند باز کند اما کله شقی مصدق و خریت کاشانی همه این فرصتها را سوزاند.

این پیام ها مصدق را بیشتر در توهم خود استوارتر کرد که غربی ها بدون نفت ما بدبخت می شود. همزمان با این توهمات مصدق، آیت الله کاشانی هم به میدان آمد و مردم را بخاطر «دخالت دولت امریکا» به تظاهرات دعوت کرد.

مصدق در پاسخ مودبانه رئیس جمهور امریکا در روز ۲۰ خرداد چنین نوشت:

ملی کردن نفت امری داخلی ایران است و ایران قادر است با اتکا به قدرت مردم همه مشکلات را از جلوی راه خود بردارد!

در قسمتهای آینده خواهیم دید این اقدام کور مصدق چه مصیبت هایی را برای ایران رقم زد که دودش به چشم مردم رفت.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
مشترک شوید
پیام رسانی در صورت
guest

0 نظر
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها
0
اگر مایلید نظر بدهیدx