دریای علم از نظر آخوندها

احتمالا نام بحرالعلوم را شنیده اید. بحرالعلم یعنی کسی که دریای علم و آگاهی است. بحرالعلوم یک آخوند یمنی متوهم حقه باز بود که از یمن به نجف رفت و ادعا کرد که امام زمان را دید. او در نجف ماند و مرتب ادعا میکرد با امام زمان مراوداتی دارد. او در کربلا و نجف بسیار معروف شد و صدها توله از خود بجا گذاشت و در سالهای اخیر بسیاری از نوادگان او به ایران مهاجرت کرده اند.

او یکی از مشهورترین آخوندهای شیعه است که در حقه بازی و پدرسوختگی نظیر نداشته. او ادعا میکرد که با امام زمان ملاقات داشته و صدها دروغ و چرند و پرند دیگر ساخته که متاسفانه مردم بیسواد و ناآگاه آندوره آنها را باور میکردند و چه بسا برای مشاهده کرامات آن بزرگوار رنج سفر را تحمل میکردند و به محضر ایشان نائل میشدند.
آیت الله تنکابنی می نویسد عمویش مرحوم سید صادق تنکابنی (که او هم آخوند سرشناسی بوده) وصف بزرگی و عظمت و کرامت آقا سید محمد مهدی بحرالعلوم را شنیده بود و بهمین خاطر به ملاقات آن سید بزرگوار رسید.
بقیه ماجرا را از کتاب قصص العلما بخوانید:

“پس به خدمت سید بحرالعلوم رسیدم. سید پس از پرسش از حال من سوال کرد که سبب آمدن شما به اینجا چیست؟
عرض کردم چون وصف کرامات شما شنیدم خواستم فیض شما عایدم گردد و چیزی از آنرا به رای العین مشاهده نمایم.
سید گفت: مرا کرامتی نیست. سبب اشتهار کرامات من از آن است که هرکسی که از مادر متولد میشود در میان طایفه اجنه نیز در آن کودکی از مادر متولد میشود و آن کودک را همزاد این شخص می نامند.
و مرا همزادی است که آن همزاد اتفاق افتاده که پادشاه طبقه ای از طبقات جننیان (اجنه) است و او همزاد من پنج شش نفر از اجنه را برایم فرستاده که در خانه من باشند و مرا خدمت نمایند.
مثلا گاهی ظرف خانه من خالی از آب است به یکدفعه ملاحظه میکنی که پر شده است و گاهی طفلی در گهواره گریه می کند و بسا باشد که گهواره می جنبد بدون اینکه کسی او را بجنباند یا اینکه هیزم آورده”

 

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها