دعوای حزب اللهی ها با چریکها و مجاهدین خلق از کجا آغاز شد؟

شاید این پرسش را زیاد شنیده اید که اصل و اساس دعوای آخوندها و اطرافیان خمینی با سازمان مجاهدین خلق و چریکهای فدائی چه بود و دقیقا از کجا آغاز شد؟

البته مسلم است که آخوندا بدلیل ذات پلیدشان دیر یا زود همه گروهها را از خود می راندند و آنها را حذف میکردند اما اگر بخواهیم تاریخ حوادث بعد از انقلاب را مرور کنیم باید بگردیم ببینیم سرچشمه فاصله گرفتن این گروهها با باند خمینی کجا بود و چگونه رقم خورد.

بطور قطع و یقین از نظر ایدئولوژی اختلافات زیادی بین مذهبی ها، کمونیستها و التقاطی ها از همان دوران قبل از انقلاب وجود داشت اما در عمل و در جریان خروشان تظاهرات علیه حکومت شاهنشاهی و مخصوصا در ماهها و روزهای بهمن پنجاه و هفت این اختلافات کم رنگ و ناچیز شده بود و اعضای مجاهدین و چریکها بعد از پیروزی انقلاب همراه و همگام ارگان های انقلابی بودند. بسیاری از کارمندان شهربانی و ساواک را همین گروهها شناسایی و دستگیر می کردند و برخی را درجا اعدام میکردند و بقیه را تحویل دادگاههای انقلاب میدادند. مصادره خانه های ثروتمندان و کارخانه ها توسط همین گروهها انجام می گرفت.

یعنی بطور کلی در دو ماه اول انقلاب این گروهها عضوی از پیکره انقلاب و جمهوری اسلامی بودند اما در اردیبهشت سال پنجاه و هشت دو اتفاق افتاد که سنگ بنای درگیری نیروهای مذهبی وفادار به آخوندا با این دو گروه تروریستی شد. ماجرای اول دستگیری یکی از افراد شاخص چریکهای فدائی خلق به نام حماد شیبانی بود و ماجرای بعدی دستگیری محمد رضا سعادتی از سازمان مجاهدین.

ماجرای این دو مسیری کاملا جداگانه ای را طی کرد. محمد رضا سعادتی بجرم جاسوسی برای شوروی محکوم به زندان شد اما چند سال بعد دوباره او را برای مشارکت در قتل محاکمه و اعدام کردند. از زمان دستگیری او تا محاکمه اش سازمان مجاهدین بشدت تجمعات اعتراضی برپا میکرد حتی آیت الله طالقانی را هم مجبور کرده بودند برای آزادیش واسطه کنند که با سرسختی خمینی مواجه شد.

اما ماجرای دستگیری حماد شیبانی چه بود؟

حماد شیبانی که نام اصلی اش محمود اخوان بیطرف بود در واقع سرپرست شعبه چریکهای فدائی در لبنان و فلسطین و عضو رسمی سازمان تروریستی الفتح بود که بسیاری از دانشجویان ایرانی در خارج کشور را برای آموزش نظامی به اردوگاههای سازمان الفتح برده بود. بنا به اعلامیه رسمی سازمان چریکهای فدائی خلق (در روزنامه اطلاعات زیر) حماد شیبانی در بهمن ماه پنجاه و هفت با اسلحه و تجهیزات وارد ایران میشود. بعد از یکی دو ماه اسقف کاپوچی از لبنان برای تبریک پیروزی انقلاب به ایران می آید که ظاهرا توسط همین شخص صورت گرفته بوده.

زمانی که اسقف کاپوچی میخواسته از ایران برود، حماد شیبانی از فرصت استفاده می کند و مقداری اسلحه و مهمات را همراه دو عراقی به داخل هواپیمای اسقف می فرستند که ظاهرا گروه محمد منتظری (پسر آیت الله منتظری) متوجه می شوند و دستگیرش کرده به ساختمان تصرف شده ساواک در سلطنت آباد می برند. (توی بیانیه چریکهای فدائی بجای محمد منتظری نوشته اند احمد منتظری)

در همان ماهها بود که سازمان دیگری به موازات سازمان مجاهدین اعلام وجود می کند که متشکل از افراد مذهبی وفادار به خمینی بودند. نام اینها سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود. این گروه آتش بیار تمام اختلافات و درگیری ها شدند از جمله در همین موضوع دستگیری حماد شیبانی آنها اطلاعیه دادند و از بازداشت این چریک فدائی حمایت کردند.

البته حماد شیبانی بعد از مدتی از زندان آزاد شد و به خارج کشور فرستاده شد. او اکنون از الطاف کشورهای سرمایه داری و امپریالیستی بخوبی بهره مند است.

اعلامیه سازمان چریکهای فدائی خلق پس از بازداشت حماد شیبانی در روزنامه اطلاعات

در روزنامه دیگر:

ضمنا اطلاعات نه چندان دقیق را در اینجا می توانید بخوانید

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها