دو نکته درباره ماجرای ارسال سوخت رایگان از ایران به لبنان

اوضاع اقتصادی لبنان بشدت وخیم است. مواد غدایی کمیاب است، برق نیست، آب نیست، بنزین و گازوئیل نایاب است و مردم بشدت از فساد دولتمردان وابسته به حزب الله لبنان خسته شده اند. حزب الله برای اینکه ثابت کند بدون مشارکت آنها هیچ دولتی در لبنان موفق نخواهد شد از رژیم آخوندی درخواست کرد چند محموله سوخت رایگان به لبنان بفرستد.

بعد از حرف و حدیث های بسیار بالاخره این نفتکش ها به لبنان رسیدند و باعث تقویت مواضع حزب الله شد. اما اینجا دو نکته جالب اتفاق افتاد:

– نکته اول این بود که روزنامه کیهان شریعتمداری آنرا پیروزی بزرگ خواند و برای آن چنان جشن و پایکوبی راه انداخت که ما خیال کردیم این لبنان بود که به ما چند محموله نفت رایگان داده است!

آخه مجانی دادن به این و آن، چه جایی برای خوشحالی دارد؟

– نکته دوم واکنش یکی از مقامات اسرائیل بود. زمانی که از او پرسیدند چرا برای نرسیدن این کشتی ها به مقصد کاری نکردید او پاسخ داد: در این کار سودی نمی دیدیم.

ظاهر قضیه این است که کشورهایی مثل اسرائیل گلوله های خود را بیخودی هدر نمی دهند. جایی که برایشان سود و منفعت نداشته باشند وارد نمی شوند. کاری ندارند جمهوری اسلامی دارد منابع ایرانیان را غارت می کند و به حلقوم دیگر کشورها می ریزد.

اما واقعیت اینگونه نیست. این بی عملی اسرائیل ناشی از حساب و کتاب نیست بلکه نشانه ضعف در تحلیل میزان خطر حزب الله است. دولتمردان جدید اسرائیل می گویند ایشالله گربه است! آنها بر این باورند که اگر با نزدن کشتی های سوخت به حزب الله یک سیگنال مثبت بفرستند، حزب الله هم از میزان شیطنتش در منطقه و در برابر اسرائیل کوتاه می آید.

باید منتظر شد و عواقب چنین سیاستهای ساده لوحانه را دید.

به اشتراک بگذارید: