سالگرد انفجار بیروت: فرصتی برای راستی آزمایی اینکه چه کسانی جدی و چه کسانی جفنگ مینویسند

یک سال پیش (۴ اوت ۲۰۲۰) انفجار خیره کننده ای در بندر بیروت روی داد. مانند سایر موارد مشابه هر کسی هر چیزی به فکرش رسید گفت. چه صواب و چه ناصواب این رفتار عادی است و نمیتوان هم جلوی آن را گرفت. اما میتوان پس از فروکش کردن گرد و خاک و استحصال وضوح بیشتر بررسی کرد که چه رویکردهایی به نتایج صحیح منجر شده بودند و برای آینده آموخت. اگر چه من انتظار ندارم که عموم مردم بیاموزند، ولی اگر آنهایی که اصولا ظرفیتش را دارند درس بگیرند پیشرفت قابل توجهی است.

در آن روزها عجیب ترین «نظریه ها» مطرح شدند، من جمله اینکه نیترات آمونیوم نمیتواند عامل انفجاری به این قدرت باشد، و این انفجار هسته ای (یا «نیمه هسته ای»!) بوده است.


بر خلاف جریان آب نگارنده تنها ساعاتی بعد از حادثه عامل آن را انفجار ثانویه نیترات آمونیوم پس از وقوع آتش سوزی و یک سلسله انفجار اولیه در دقیقا همان انبار دانست؛ و در همان روزها مبدا، مقصد ادعایی و چگونگی انتقال محموله نیترات آمونیوم به آن انبار را در یک مقاله چندین صفحه ای آشکار کرد:

ما نشان داده بودیم که نه تنها این محموله میتوانسته انفجاری به این قدرت را تولید کند، بلکه به احتمال قوی بخش عمده ای از محموله ۲۷۵۰ تنی اولیه در انفجار دخیل نبوده، بنابراین قبلا از انبار خارج شده بوده است:


ما با استفاده از محاسبات فیزیکی قدرت این انفجار را معادل ۱۰۰-۲۰۰ تن تی ان تی تخمین زده بودیم، که عددی درحدود ۵۰۰ تن نیترات آمونیوم به دست میداد:

اکنون ما میتوانیم نسبتا با اطمینان معادل حدود ۱۰۰ تن TNT را برای استنتاجهای دیگر مبنا قرار دهیم (منظور از «حدود» اینجا یک عدد دو رقمی بزرگ یا سه رقمی کوچک است، مثلا ۲۰۰، ولی نه ۱۰۰۰). من جمله چون معادل انفجاری محصول موجود در این انبار (Nitroprill) حدود ۲۰ در صد TNT برآورد میشود ما میتوانیم گمان بزنیم که یا تمام ۲۷۵۰ تن محموله اصلی دیگر در انبار موجود نبوده و یا (مثلا به علت از دست دادن خواص اولیه) تماما در انفجار مشارکت نداشته است.

چند روز پیش نتایج تحقیقات اف بی آی منتشر شدند، که مو به مو با آنچه ما در آن روزها ارائه کرده بودیم همخوانی دارند. از نظر علمی شاید جالبترین بخش این گزارش تخمین مقدار نیترات آمونیوم دخیل در انفجار باشد: ۵۵۲ تن!

میدانید سوالی که من از خودم میپرسم چیست؟
اینکه دیگران از خودشان نمیپرسند آیا این همخوانی ها «الله بختکی» هستند؟ نویسنده مقاله چگونه میدانسته اف بی ای چندین ماه بعد چه اطلاعاتی و بویژه چه عددی ارائه خواهد داد؟

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
4 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها