سفارت شاهنشاهی به دانشجویان برای جشنهایشان خاویار میداد و فحش میخورد

ناصر پاکدامن که از چپهای معروف ایران بود و عمری را صرف مبارزه با رژیم شاهنشاهی کرد در این مصاحبه عنوان میکند که وقتی دانشجویان در پاریس جشن برگزار میکردند سفارت برای جشن به آنها خاویار میداد و برای کمک مالی بلیت میخرید (1:18). بعد هم میگوید همه جا این کار را میکردند تا القا نماید که مثلا چیز خاصی نبوده و وظیفه شان بوده. اینها هم به جایش مرتب دور هم جمع میشدند که چطوری رژیم را عوض کنند.

شما در این مصاحبه در می یابید که این استاد دانشگاه فرزند یک کارمند دولت بود که ار همدان به همراه خانمش به تهران کوچ کرده بود و ایشان و برادرش هم توانسته بودند برای تحصیل به فرانسه بروند. شما در میمانید که وقتی فرزندان یک کارمند دولت برای تحصیل به فرانسه میرفتند درد این چپها چه بود؟

موضوع دیگری که باعث خشم ایشان میشود این است که وقتی فروغ فرخزاد در آن تصادف کشته میشود برایش تشیع جنازه میگیرند و هویدا هم یک دسته گل میفرستد. اگر حیران مانده اید که چگونه این موضوع میتواند باعث نارضائی شود دلیلش این بوده که چند هفته بعد مصدق مرده و دولت کاری نکرده (1:34). به خدا، به پیر، به پیغمبر، بنی اسرائیل از این بهانه ها نمیگرفتند.  سپس این استاد دانشگاه نقل میکند که به دوستش نوشته که ببین برای این فروغ فرخزاد که وقتی با برادرش (فریدون فرخزاد) در مونیخ بودند چه کارها میکردند تشیع جنازه گرفتند و برای مصدق نگرفتند. این سطح شعور این استاد دانشگاه و فارغ التحصیل فرانسه است که حال هم از این فرصت استفاده نمیکند که برای این بی احترامی به فروغ و فریدون پوزش بطلبد و بگوید که مثلا ببینید آن زمان چقدر فکر ما بسته بود و یا کج فکر میکردیم و یا احمق و بی شعور بودیم و باز هم همان را بدون هیچ پوزشی تکرار میکند.

در جای دیگر هم عنوان میکند که یکی از جنایات آن زمان و از مسائلی که باعث شد او به این نتیجه برسد که دیگر هیچ امیدی به دستگاه شاه نیست این بود که دولت دائره المعارف آقای مصاحب را نخریده بود و از دولت انتقاد میکند که کشتی کشتی تخم مرغ و پرتقال وارد میکرد و میریخت تو دریا اما یک میلیون تومان نمیداد دائره المعارف غلامحسین مصاحب را بخرد. (1:57)

در کل چیز بدرد بخوری بجز بی شعوری چپ در این مصاحبه نبود. این تازه نویسنده و استاد دانشگاهشان بود. نیتشان خوب بود اما از بی شعوری رنج میبردند.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
16 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها