طرح های عمرانی چه شد؟

در تصویر بالا دو پروژه عمرانی می بینید: یکی افتتاح سیم خاردار در اطراف یک زمین دولتی است و دیگری افتتاح نصب تیر برق در یکی از روستاهای اطراف گرگان است.

دولت ابراهیم رئیسی رسما بخشنامه صادر کرده که بخاطر خالی بودن خزانه دولت، دستگاههای دولتی نسبت به فروش املاک، تجهیزات و وسایل غیرضروری خود اقدام کنند.

‏آدم یاد اون معتادهایی می افتد که فرش و لحاف و دوچرخه بچه شان را از خانه برمی داشتند و می فروختند تا خودش چند روز دیگری عمر کند.

شکی نیست که کفگیر به ته دیگ خورده و جمهوری اسلامی حتی برای پرداخت لشگر حقوق بگیر خود با مشکل مواجه است. این را ابراهیم رئیسی در مصاحبه با صدا و سیما آشکارا به زبان آورد و گفت ما در شهریور در خزانه پولی برای پرداخت حقوق نداشتیم اما بحول قوه خداوند یک جوری تامین کردیم!

اینها کشور را برده اند در عمق بحران و همینطور امروز و فردا می کنند تا بقول خودشان خداوند خودش یک جوری کمک کند و از این گرفتاری بیرون بیایند. این درحالی است که کشورهای جهان و حتی کشورهای منطقه پر آشوب خاورمیانه در حال توسعه و تقویت زیربناهای اقتصادی، صنعتی و رفاهی کشورشان هستند.

اگر خوب دقت کنید می بینید هفت هشت سال است که دیگر حرفی از «پروژه های عمرانی» نیست. نه ردیف بودجه دارد و نه مسئولین دولتی حرفی درباره آن می زنند. اگر هم می بینید در جایی خبری از افتتاح پروژه عمرانی میشود، حتما منظورشان افتتاح تیر برق، سیم خاردار، دستشویی، نصب آبسردکن در یک بانک و نظیر آن است. البته پروژه های بزرگ سپاه در کربلا و نجف و جنوب لبنان حسابش جداست.

 برای تایید این واقعیت، کافی است با شرکتهای خصوصی پیمانکاری در ایران ارتباط داشته باشید و از آنها اوضاع کار و بار را جویا شوید. همگی می گویند هیچ پروژه دولتی برای مناقصه نیست. ما حتی طلبهای کارهای سابق خودمان را از دستگاههای دولتی نتوانسته ایم بگیریم و مجبور شدیم بجای پول اجناس و ماشین های مازاد آن وزارتخانه را قبول کنیم و در بازار بفروشیم.

بیشتر شرکتهای پیمانکاری یا افتاده اند به کار دلالی و خرید و فروش زمین و سکه و پیش خرید اتومبیل و غیره و یا کلا دارند همه چیز را می فروشند تا مهاجرت کنند.

این نحوه اداره کشور نمی تواند تا ابد ادامه یابد. مثل همان حماقتی است که در طولانی کردن جنگ ایران و عراق انجام دادند. کشوری که در آن طرح های عمرانی تعطیل باشد از همه جهان عقب خواهد ماند و دیگران سیاستهای خودشان را براحتی به آن کشور تحمیل خواهند کرد.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها