عیسی کلانتری: امام ( خمینی گجستک) فرزند ناخلف آمریکا بود!


کلیپی کوتاه از سخنان معاون روحانی، صدای اصولگرایان را در آورده و جنجال آفرین شده است. شماری خواهان پوزش یا پیگرد کلانتری هستند. تعدادی هم می‌پرسند چرا رییس سازمان حفاظت محیط زیست با این “تعبیر وقیحانه” برکنار نشده است.

یک برش ۴۰ ثانیه‌ای و تقطیع شده از مصاحبه‌ای تصویری با معاون روحانی و رییس سازمان حفاظت محیط زیست جنجال برانگیز شده است.

خبرنگار از عیسی کلانتری می‌پرسد فکر می‌کنید بین امام و آمریکایی‌ها مذاکره صورت گرفت؟ او می‌گوید: «نمی‌دانم خبر ندارم… شاید به این صورت بشود گفت که حضرت امام فرزند ناخلفی برای اونها بود. اونها پشت شاه رو خالی کردند و حضرت امام هم از این فرصت استفاده کردند….»

کلیپ در همین جا تمام می‌شود. مشخص نیست قبل و بعد از این سخنان چه پرسش و پاسخی در کار هست. چارچوب بحث چیست و گفت‌وگو چه زمانی و از سوی چه رسانه‌یا ارگانی و به چه مناسبتی صورت گرفته است.

پایگاه خبری جماران، وابسته به سید حسن خمینی، چهره‌های سیاسی اصولگرا و رسانه‌ نزدیک به سپاه پاسداران به این سخنان واکنش‌های تندی نشان داده‌اند. 

“جماران” شرح مبسوطی در باره حمایت آمریکا از شاه داده و ادبیات کلانتری را “منحط و مبتذل” خوانده است. جماران در رد “تعبیر زشت فرزند ناخلف” برای خمینی می‌نویسد:

«آقای کلانتری ظاهرا از کمترین میزان از ادب سیاسی و اجتماعی برخوردار نیست که درباره مقتدای کشور از این واژه زشت و توهین‌آمیز بهره می‌گیرد. راستی ایشان معنای فرزند ناخلف را می‌داند؟ مطابق نقل فرهنگ‌های فارسی بهترین معنا برای این واژه « فرزندی است که مطابق با آداب خانواده‌اش عمل نکرده است… آیا جریان فکری نهضت اسلامی دست پرورده آمریکاست تا بگوییم چون به اندیشه آمریکا و آداب ایشان پشت کرده است، پس ناخلف بوده است. به نظر می رسد کلانتری حتی از معنای این اصطلاح هم بی اطلاع است.»

منبع: دویچه وله

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها