قتل یک احمدی دیگر در پاکستان

پروفسور پاکستانی نعیم ختک از باورمندان احمدی یک روز پس از یک بحث تند مذهبی با یکی از همکارانش به ضرب گلوله وی و یک همدست در پشاور کشته شد. این اولیین بار نیست که مسلمانان متعصب احمدی ها را میکشند و چه بسا حکومت پاکستان چون سابق این بار هم تلاشی برای مجازات عاملان ننماید. در واقع  این قوانین پاکستان بر علیه باورمندان به فرقه احمدیه است که به تبعیض علیه احمدی ها در پاکستان کمک کرده.

به اعتقاد احمدی ها مسیح بر روی صلیب جان نباخت و پس از نجات برای یافتن مردم گمشده اسرائیل به کشمیر آمد و در آنجا در سنین پیری در گذشت. میرزا غلام احمد که احمدی ها از او پیروی میکنند به باور آنها همان امام زمان و بازگشت مجدد مسیح است که ظهور نموده و آمده تا مسلمانان را از گمراهی ها و کج فهمی ها برهاند و وعدۀ الهی در مورد گسترش اسلام در جهان به عنوان آخرین دین را محقق سازد. احمدی ها خشونت گریز هستند و به موجب تعالیم میرزا غلام احمد بزگترین جهاد، جهاد نفس است و پیروزی بر زشتی ها که به نوعی ملهم از عقاید زرتشتی نیز می باشد. جهاد به معنای جنگ و برای دفاع از جامعه البته نهی نشده است اما تنها موردی که احمدی ها به جنگ پرداختند زمانی بود که خلیفه سوم از آنها خواست تا در کنار ارتش پاکستان در کشمیر با هندوستان بجنگند. احمدی ها جامعه را بوسیله شورائی اداره می نمایند و با پیروی از سنت پیامبر خلیفه انتخاب می نمایند و در حال حاضر پنجمین خلیفهَ المسیح رهبری جامعه را به عهده دارد

قوانین تبعیض آمیز پاکستان و تحریکات مراجع و مدارس اسلامی دیگر فرق بر علیه احمدی ها باعث جنایتهای ناشی از تعصب برعلیه آنها و کشتار احمدی ها در دوره های گوناگون گشته است که یکی از آنها قتل دکتر مهدی علی قمر شهروند کانادائی امریکائی بود که برای آموزش دادن به دکترهای محلی به پنجاب رفته بود. در یک آمارگیری در مدارس پاکستان دانش آموزان نابرابری های اجتماعی و نقض حقوق انسانی احمدی ها را موجه دانسته و استادان آنها حتی بیش از دانش آموزان از این نقض حقوق احمدی ها دفاع نمودند. حتی پروفسور عبدالسلام پاکستانی که با دریافت جایزه نوبل در فیزیک برای پاکستان افتخار کسب نمود و همه منطقه را به شور و شوق آورد به دلیل اعتقادش به تعالیم میرزا غلام احمد به فراموشی سپرده شده و نام مسلمان از قبر او پاک گردیده است.

این فقط در پاکستان نیست و برای مثال چند سال پیش در انگلستان یک راننده سنی پاکستانی شش ساعت رانندگی کرد تا به اسکاتلند رفته و یک مغازه دار احمدی را بکشد که یکی از گناهانش این بود که به مشتریان کارت تبریک کریسمس داده بود.

بگذارید این نوشته را با بخش پایانی سخنرانی  بروفسور عبدالسلام هنگام دریافت جایزه نوبل در سال 1979 به پایان ببریم:

“می خواهم سخن خود را با سه درخواست عاجزانه به پایان ببرم.

اولین درخواست من از حکومتها و کلیه دانشمندان است و آن اینست: دنیائی که در آن علم و تکنولوژی با این همه اختلاف بین ملل آن تقسیم شده نمی تواند برای مدتی طولانی به حیات خود ادامه دهد. همت کنید تا با تفاهم و انساندوستی این نابرابریها و علل آنها را از بین ببریم.

دومین درخواست من از کشورهای در حال توسعه است که بالاخره پیشرفت علم و تکنیک بستگی تام به احساس مسئولیت آنها دارد. بعنوان فردی از اعضای این کشورها می خواهم بگویم که شخصیتهای علمی شما گنجینه های مفید و پرارزشی هستند. آنها را تشویق کنید و فرصت بدهید تا وظیفه خود را در قبال علم و صنعت انجام بدهند.

بالاخره سومین تقاضای من از برادران و خواهران دینی خودم در کشورهای اسلامی است زیرا اجداد آنها بودند که مشعل دار میدان علم در قرون هشتم، نهم، دهم و یازدهم شدند و آنها بودند که بیت الحکمه ها یعنی پیشرفته ترین مراکز علمی آن زمان را بنا نهادند که اماکن تجمع محققان عرب، ایرانی، هندی، ترکی و رومی بودند. یکبار دیگر سخاوتمند شوید و سازمان کمک دهنده ای به نام “بنیاد استعدادها” ایجاد کنید. من به سهم خودم محقرانه اقدام می کنم و همه آنچه را دارم و جایزه سخاوتمندانه 60000 دلاری آکادمی سوئد را که به من داده است به این بنیاد اختصاص می دهم. ربنا تقبل منا”

https://www.licas.news/2020/10/07/professor-in-pakistan-killed-over-religious-matters/

به اشتراک بگذارید: