ماجرای متکای مظفرالدین شاه

در صفحه ۷۵۰  کتاب «سیاهه دولت ملی» مشروح نطق پیش از دستور یکی از نمایندگان مجلس شورای ملی در دوره مصدق را به نقل از روزنامه اطلاعات نوشته است که مطمئن هستم برایتان تازگی دارد. توضیح آنکه در قدیم خیلی از مردم پول هایشان را توی متکا پنهان میکردند.

نام سخنران محمد علی شوشتری است و از گروه اقلیت مخالف مصدق بوده و او را از دوران جوانی اش می شناخته است و ماجرای دزدیده شدن متکای زیر سر مظفرالدین شاه را اینگونه نقل کرده است:

… ما می گوییم  در عرض هشت ماه حکومت ایشان (مصدق) جز حرف و هوچی گری چیزی تحویل نگرفتیم. بنده روز اول گفتم ایشان اهل کار نیست. کار مثبت، عقل سلیم و ازخودگذشتگی لازم دارد. این آقا فقط به فکر وجاهت خودش است. آیا باید روزی بخود آئیم که شیرازه مملکت را دیگر نتوان جمع و رفو کرد؟ آیا در عرض این هشت ماه غیر از تهی کردن خزانه مملکت چهارده میلیون لیر و هشت میلیون دلار ( ذخیره ارزی و کمک امریکا) و ترویج بنگاههای چاقوکشی و هرج و مرج کاری انجام شده است؟

آقای دکتر مصدق! آشنایان به دودمان شما شاید هنوز از سابقه شما اطلاع کامل داشته باشند… آیا هیچ فکر کردید چرا من در تمام زندگی سیاسی و آشنایی باهم، هرگز حاضر نشدم حتی یک مرتبه به خانه شما قدم بگذارم برای چه بود؟ برای اینکه از پیرمردان و موثقین آن ماجرای متکا را شنیده بودم. در روز مرحوم شدن مظفرالدین شاه همه بستگانش بالای سرش بودند ( مصدق خواهر زاده فرمانفرماربود و در آنجا حضور داشته و هنگامی که بستگان مظفرالدین شاه شیون میکردند متوجه میشوند متکای زیر سر آن مرحوم غیب شده)، ای کاش «فهیم الدوله» و «صاحب اختیار» زنده بودند و شهادت می دادند که چطور آن متکا را از زیر عبای شما در اندرون درآوردند!!

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
مشترک شوید
پیام رسانی در صورت
guest

0 نظر
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها
0
اگر مایلید نظر بدهیدx