ماجرای گزمه ها و اوباش ها

حتما برای شما هم این پرسش مطرح است که کشورهای اروپایی چه اصراری دارند تا از یک حکومت واپسگرا و ضدمردمی و یاغی مثل جمهوری اسلامی حمایت می کنند!

اروپایی ها از رژیم آخوندها چه نفعی می برند که اینگونه پا روی همه ارزشهای حقوق بشری می گذارند و در مراسم تحلیف یک جنایتکار و قاتل حضور پیدا می کنند؟

اینجا چند نکته هست که باید توضیح داده شود تا به پاسخ این پرسش برسیم. 

۱- حمایت و پشتیبانی اروپایی ها از رژیم آخوندی بخاطر ترس نیست. شما ببینید برخورد همه جانبه اروپا علیه روسیه بدنبال اشغال بخشی از اوکراین. روسیه مدتهاست که از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده و حتی اجازه بازگشت به گروه G7 را هم به آن نمیدهند. اتحادیه اروپا اگر قرار بود بترسد از روسیه می ترسید.

۲- عده ای می گویند اروپا از این می ترسد که اگر رژیم آخوندها سقوط کند سیل میلیونی مهاجران در اروپا بحران ایجاد می کند. این حرف درست نیست. اگر اروپایی ها از این چیزها واهمه داشتند لیبی را بمباران نمی کردند. لیبی به اروپا نزدیکتر است یا ایران؟

۳- عده دیگر می گویند اروپایی ها نمی دانند که ماهیت این رژیم چیست و سعی می کنند آنها را آدم کنند. این حرف کاملا غیرمنطقی است. اروپایی ها کاملا ایران و ایرانیان و حکومت تروریستی اسلامی را بخوبی می شناسند. اروپا از چند قرن پیش برای شناخت ایران سرمایه گذاری کرد و دهها جهانگرد و مستشار به ایران فرستاد و در سالهای اخیر سفارتخانه های آنها کار اطلاع رسانی را بطور دقیق بعهده دارند و به اطلاعاتی دست دارند که من و شما از آن بی خبریم. آن نماینده اتحادیه اروپا که در مراسم تحلیف رئیسی شرکت کرده بخوبی میداند رئیسی چه کاره بوده و چه جنایات ضد بشری را مرتکب شده و اصلا برگزیده مردم ایران نیست.

۴- عده دیگری می گویند اروپا منافع تجاری با ایران را دنبال می کند. آنها می گویند رژیم آخوندی یک گاو شیرده است که اروپایی ها نمی خواهند آنرا از دست بدهند. این حرف هم دور از واقعیت است. اولا مبادلات تجاری با یک کشور یاغی و در حال بحران بیشتر است یا با یک ایران با ثبات اقتصادی مثل زمان شاه؟ 

اروپایی ها اگر بخواهند منافع تجاری چشمگیری در ایران داشته باشند باید ایران آباد باشد نه یک کشور فلک زده ورشکسته با تورم چهارصد درصدی و ارزش پول ملی در حد پشگل.

شما از یک تاجر بپرسید ترجیح میدهد با امریکا و آلمان و ژاپن داد و ستد کند یا با بنگلادش و یمن و بورکینافاسو؟

کسانی که این حرفها را می زنند یادشان رفته که قذافی بیشترین باج ها را به رهبران اروپایی میداد. اکثر افراد مهم در اروپا به نحوی از بریز و بپاش های قذافی بهره مند شده بودند و بقول معروف دهان شان ماستی شده بود اما ناگهان پشت او را خالی کردند و در بمباران کاخ قذافی با امریکا متحد شدند. 

متاسفانه چون این مطلب طولانی شد پاسخ آنرا در قسمت بعدی می نویسم اما بطور خلاصه درست است که حفظ منافع حرف اول را برای اروپایی ها می زند اما آنچیزی که ما به آن منافع می گوییم با منافع واقعی اروپایی ها تفاوت دارد. منافع اصلی اروپایی ها در ایران نیست بلکه سود آنها در تجارت با کشورهای ثروتمند منطقه است. آنها یک یا دو کشور یاغی می خواهند که همواره ایجاد خطر برای شرکای تجاری اروپایی ها کند.

دقیقا مثل دوره قاجار که در شهرهای ایران رسم بود که شبها در هر محله یکنفر کشیک میداد تا از خانه و مغازه مردم حفاظت کند تا دزدها جرات دستبرد به آنها را نداشته باشند. این افراد را شبگرد یا گزمه می گفتند. گزمه ها از دولت حقوق نمیگرفتند بلکه اهالی محل و کاسبان بازار و بازارچه ها هر یک مبلغی را به گزمه پرداخت میکردند. گزمه ها بعد از مدتی متوجه شده بودند که اگر هیچ دزدی جرات نکند اقدامی بکند، مردم کم کم احساس بی نیازی خواهند کرد و پول ماهیانه گزمه ها را نخواهند داد. بهمین خاطر پنهانی چند نفر از اوباش و یاغی ها را استخدام میکردند و می گفتند امشب تو برو از دکان ها یا خانه ها دزدی بکن خودم هوایت را دارم.

این بود که منافع دراز مدت گزمه در وجود اوباش بود.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها