مخالفان شاه از کدام کشور تامین مالی می شدند؟

بعد از چهار دهه از وقوع فتنه ۵۷ هنوز کتاب جامع و کاملی درباره منابع تامین مالی و تسلیحاتی مخالفان شاه نوشته نشده است اما خوشبختانه کسانی که کتاب خاطرات خود را منتشر کرده اند خواسته و یا ناخواسته به کشورهای بیگانه ای که آنها را ساپورت مالی و تسلیحاتی میکردند اشاره کرده اند. الان مشخص است همه کسانی که در قبل از انقلاب به لیبی رفته وبا مقامات حکومتی قذافی دیکتاتور سرنگون شده دیدار کرده اند برای گرفتن پول و امکانات مالی رفته اند چون قذافی دشمن محمد رضا شاه بود و رسما و علنا به تروریستهای چپ و راست کمک مالی میکرد. از صادق قطب زاده و مصطفی چمران و ابراهیم یزدی و خمینی بگیر تا بیژن جزنی وحمید اشرف و مصدقی ها و ملی ها همگی دهان شان از تغار سرهنگ قذافی ماستی است!

البته کشورهای دیگری هم بودند که به مخالفان شاه کمک می رساندند اما توجه ما به خاطرات حسن ماسالی است که اینگونه نوشته است:

پس از قرارداد شــاه و صدام در ســال ۱۹۷۵ ،دولت عراق به ما اخطار کرد که بایــد فعالیت های خود را تعطیل و تنها به طورمشروط و بدون سر و صدا، به عراق سفرکنیم. در چنین شرایطی ناگهان یکی از دوستان فلسطینی ام به من اطلاع داد که سرهنگ قذافی که با سیاســت های شاه و صدام مخالف بود، از من دعوت کرده که به لیبی ســفر کنم. من نیزبا گذرنامه ی جعلی که در اختیار داشتم، به سفارت لیبی رجــوع کردم. بلافاصله به من ویزا داده و یک بلیط درجه یک رفت و برگشــت نیز برایم صادر کردند. عازم طرابلس، پایتخت لیبی شدم. مرا به یک هتل درجه یک در کنار دریای مدیترانه بردند.  ابتدا با وزیر دفاع و سپس با قذافی ملاقات کردم.
قذافــی که خود را یک ناسیونالیســت عرب و طرفدار جمال عبدالناصر نشــان می داد و ازمصدق نیز به نیکی یاد می کرد، ازمن پرسید:
چه می خواهی؟
گفتم: تجهیزات نظامی، امکانات مالی و تبلیغاتی.
در همان لحظه به آجودان خود دستور داد که همه این امکانات را برای “شباب المصدق” (جوانان مصدقی) و انقلابیون ایران فراهم کنید.

Image

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
مشترک شوید
پیام رسانی در صورت
guest

12 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها
12
0
اگر مایلید نظر بدهیدx