مختصری درمورد کردیت کارت و رتبه اعتبار مالی

اگر تصمیم گرفتید در کانادا یا امریکا زندگی کنید، از همان روز اول به فکر بالا بردن کردیت خود باشید. البته اطلاعات من درباره زندگی در اروپا محدود است. شاید شرایط بانکها در آنجا با امریکای شمالی متفاوت باشد.

اینجا بدون داشتن کردیت خوب، چرخ زندگی تان نمی چرخد. بخواهید خانه بخرید، ماشین بخرید، هتل بگیرید، تلفن همراه بگیرید و غیره محال است قبل از هرچیز کردیت شما را چک نکنند. آنها با چند کلیک به اطلاعات مالی شما دسترسی پیدا می کنند و کردیت شما را چک می کنند.
‏بنابر این در سیستم بانکداری جدید،همیشه پول نقد، حرف اول را نمی زند. اعتبار مالی همطراز سرمایه نقدی است، چه بسا کاراتر و مهم تر 

در ابتدای ورود شما به کانادا، معمولا بانکها یک کردیت کارت به شما میدهند و همین پایه اعتبار مالی شما می شود. سعی کنید از تجربیات دیگران بیاموزید و با طرز عملکرد این سیستم های مالی آشنا شوید.


‏چند نکته لازم است بدانید تا کردیت خود را بالاببرید
‏- اول اینکه زرت و زرت از همه جا کردیت کارت نگیرید. بعضی فروشگاهها به شما کارت هایی می دهند با بهره های بسیار بالا. این برای شما خوب نیست. 

– داشتن کردیت کارت با بهره های بالا نشانگر خوبی برای اعتبار مالی شما نیست. سعی کنید از بانکهای مهم یک یا دو کارت ویزا یا مستر یا امریکن اکسپرس بگیرید. البته خود بانکها هم انواع و اقسام کارتها با شرایط مختلف دارند که باید خودتان در انتخاب نوع آنها دقت کنید.

– برای هر فردی که در کانادا اقامت می گیرد و زندگی می کند، پرونده ای در یک موسسه مرکزی تشکیل میشود بر اساس شماره کارت ملی.
‏توی این پرونده، آدرس سکونت شما و محل کار شما ثبت می شود. سعی کنید این دو آدرس را زیاد تغییر ندهید. بی ثباتی در زندگی با کردیت افراد بی ارتباط نیست. به مرور اطلاعات مالی شما در این پرونده تکمیل می شود.

– یادتان باشد کردیت کارت را نگیرید و توی صندوق خانه قایم کنید. از کردیت کارت استفاده کنید ولو برای پرداخت یک قهوه و یا یک ساندویچ.
‏مهم آن است که مبلغ بدهی را به موقع پرداخت کنید.

– هر دیرکرد در بازپرداخت بدهی بشرطی که بیش از یک ماه باشد در پرونده شما ثبت می شود که هم امتیاز شما را پائین می آورد و هم موقعی که شما می خواهید وامی بگیرید، به وام دهنده هشدار می دهد که این فرد خوش حساب نیست

– دیر پرداخت کردن قبض ماهیانه تلفن و موبایل و تلویزیون و غیره هم مثل کارت اعتباری، در پرونده شما ثبت میشود و مشکلاتی را بوجود می آورد
‏خوش حساب باشید که سعادت دو گیتی در خوش حسابی است

– هرگز و هرگز و هرگز، برای هیچ بشری ضامن نشوید که به او کارت اعتباری یا وام بدهند. مخصوصا این عادت زشت در بین ایرانی های مهاجر زیاد هست که ضامن بیچاره را بدبخت کرده اند.
‏یک نه محکم بگویید و خودتان را راحت کنید

– از همه مبلغ کردیت کارت و یا «لاین آو کردیت» استفاده نکنید و بقول معروف آنها را خالی نکنید. لااقل ۲۵ تا ۳۰ درصد آن اعتبار را دست نخورده بگذارید

– سعی کنید سقف لاین آو کردیت را بالا ببرید ولی سقف کردیت کارت را در حد چند هزار دلار نگهدارید و تشویق بانکها را برای افزایش رد کنید.
‏من یک کردیت کارت با مبلغ پایین دارم فقط برای خریدهای اینترنتی که اگر شماره اش هک شد، خسارتش خانه خراب کن نباشد.

– یک سرویسی هست ماهی ۱۰ دلار می دهید که پرونده شما و تغییرات اعتباری شما را مانیتور می کند و امتیاز شما را نیز نشان میدهد.
‏توصیه می کنم اگر دوست داشتید آنرا بگیرید

– سطح امتیاز مالی یا همان کردیت اسکور مثل شکل یک هرم است. کسانی که امتیازشان بالای ۸۰۰ هستند در اون بالای هرم هستند و بیشتر مردم بین ۶۰۰ تا ۷۰۰
‏خوشبختانه ایرانی ها عمدتا خوش حساب هستند و کردیت شان خوب است.

– اینجا یک عده هستند به مهاجرها توصیه های غلط میدهند. مثلا می گویند برای رهایی از فلان بدهی بیایید اعلام ورشکستگی بکنید.
‏درست است که اعلام ورشکستگی از لحاظ حقوقی یک امر عادی است و مثل ایران نیست اما ورشکستگی تا چند سال پرونده کردیت شما را خراب می کند

به اشتراک بگذارید: