موفقیت جمهوری اسلامی در باجگیری و موضع گیری های ضعیف غرب

سیگنال های دریافتی در هفته اخیر حاکی از موفقیت جمهوری اسلامی در تز باجگیری از غرب با روش های مختلف از جمله اخاذی و تهدید بوده است. در ابتدا خبری منتشر شد مبنی بر این که ۳/۵ میلیارد دلار از پول های بلوکه شده ایران به دلیل تحریم آزاد شدند. جهت جلوگیری از کنجکاوی و تحت فشار قرار گرفتن کشوری که این اقدام را انجام داده، نام کشور آزاد کننده پول ها اعلام نشد. متعاقبا به دنبال بسط نشینی ریچارد راتکلیف همسر نازنین زاغری ، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس می گوید:

فرستادن هواپیمایی «حامل پول نقد» به ایران برای پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران «ارزش بررسی دارد».

به این ها اضافه کنید اشغال سفارت امریکا در صنعا در هفته گذشته و به گروگان گرفتن چند دیپلمات امریکابی از سوی حوثی که نیروهای نیابتی ایران در منطقه می باشند.با توجه به آنچه رفت چنین بنطر می رسد که غرب چه تعمدا و چه از روی استیصال تسلیم دکترین جدید جمهوری اسلامی در پیشبرد اهداف توسعه طلبانه اش و اتمی شدن شده است. خامنه ای بک نکته در مواجهه با غرب بخوبی دریافته است که اگر پا را عقب بگذارد ممکن است آن ها دو گام پیشروی کنند. بنابر این بعد از خروج یک جانبه امریکا از برجام با اتخاذ مواضع تندتر ، سیاست های تهاجمی را بجای نرمش قهرمانانه پیش گرفته است.

متاسفانه با این رویکرد غرب ، در زمینه مواجهه با برنامه اتمی ایران نیز نمی توان خیلی امیدوار بود. بر خلاف خوشبینی برخی نسبت به غرب باید گفت آن که حتما جلوی جمهوری اسلامی جهت اتمی شدن خواهد ایستاد نه امریکا بلکه روسیه و برخی کشورهای منطقه خواهند بود.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
5 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها