نطق متفاوت یک نماینده مجلس در ۷۰ سال پیش

زمانی که مصدق به قدرت رسید کمپانی نفتی انگلیسی را خلع ید کرد و صنعت نفت تعطیل شد. انگلیسی ها به دادگاه لاهه شکایت کردند. دولت مصدق از مردم میخواست به خیابان بیایند و علیه دادگاه لاهه شعار بدهند. هر روز از سوی احزاب و جمعیت ها در تهران و شهرها میتینگ برگزار میکردند و علیه انگلیس جهانخوار شعار میدادند. این نطق عبدالقدیر آزاد در مجلس شورای ملی است. ببینید چقدر نکته سنج و آینده نگر بوده است:

… مسئله دیگری که می خواستم عرض کنم موضوع هرج و مرج و بلاتکلیفی مردم است. کابینه هایی که تابحال تشکیل شده برای آنها اسمی پیدا شده : به کابینه مشیرالدوله می گفتند کابینه امید، به کابینه سید ضیا می گفتند کابینه سیاه، به کابینه سردار سپه می گفتند کابینه قدرت.

من هر قدری فکر کردم که به کابینه مصدق چه اسمی بگذارم که مناسب وضعیت کشور باشد، کلمه ای بهتر از کابینه های و هو پیدا نکردم!

زیرا از روزی که این کابینه تشکیل شده یک قدم برای اصلاح امور اقتصادی و اجتماعی و قضایی برنداشته و همه کارها شده متینگ و سخنرانی و بدگویی علیه این و آن. محور تمام کارها افتاده دست عده ای غیرمسول و ناکاردان، سراسر کشو را هرج و مرج و بی نظمی فراگرفته. کابینه هفته ای دو سه بار میتینگ خیابانی برگزار می کند و بازار و کارخانه ها تعطیل می شود.

هیتلر وقتی زمام دار شد، برای سرگرم کردن ملت آلمان هر روز یک جنجال تازه می آفرید. یکروز مردم را علیه حزب سوسیالیست آلمان برمی انگیخت، روز دیگر علیه حزب مردم، یک روز جدال با کمونیستها را به میان می آورد، یک روز غارت اموال یهودی ها. جوانان آلمانی احساساتی می شدند و عربده جویان کف می زدند و زنده باد هیتلر می گفتند. اما یک روز همان مردم چشم ها را باز کردند و خود را وسط جنگ دیدند و روزی دیگر کشوری مغلوب و ویران و درهم شکسته.

آقای مصدق و دوستان کابینه ایشان هم همان رویه هیتلر را پیش گرفته اند. هر روز یک سرگرمی تازه پیدا می کنند و جار و جنجال بپا می کنند.مردم را از پشت کسب و کار به میدان بهارستان می کشانند و میتینگ می دهند، فحش میدهند و زنده باد می گویند. این شده وضع مملکت ما.

کابینه آقای مصدق فقط میتینگ داده و در روزنامه ها مردم را هو کرده اند. خدا کند که نتیجه کابینه ایشان مثل حکومت هیتلر برای مردم ایران خطرناک  نباشد و ملت ایران را گرفتار مصیبت های بزرگتر نکند.

روزنامه اطلاعات ۱۳۳۰/۴/۱۶

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
مشترک شوید
پیام رسانی در صورت
guest

2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها
2
0
اگر مایلید نظر بدهیدx