نظرسنجی گمان؛ گمانه زنی یا دروغ سیزده؟

یاد دوران دبیرستان و دانشگاه بخیر، گاهی سر درسهای ریاضی یا فیزیک برای اثبات یک معادله یا یک فرمول، کل تخته سیاه را پر میکردیم و در آخر می دیدیم ثابت کرده ایم مثلا عدد ۵ مساوی صفر است!!

خوبی دروس ریاضی این است که با دیدن نتایج خلاف واقع فورا می فهمیدیم یک جای محاسبه مان اشکال داشته مثلا یک علامت مثبت یا منفی را در جایی خطا کرده ایم که نتیجه اش این شده و لذا می رفتیم و اشکال را برطرف میکردیم.

متاسفانه در علوم اجتماعی و سیاسی، اینگونه دقت و خطاپذیری وجود ندارد و اگر هست لااقل در بین ما ایرانیان نیست. یک چیزهایی را از اینجا و آنجا سر هم می کنیم و بعنوان نظر سنجی منتشر می کنیم و رسانه ها هم طوطی وار آنرا تکرار می کنند و هیچوقت از خودمان  نمی پرسیم آیا این نتایج با بدیهیات و واقعیات مسلم همخوانی دارد یا خیر؟

اصولا در همه جای دنیا نظر سنجی برای دادن نمای روشن تر و عددی واقعیات جامعه است و نه تعیین واقعیت. شما نمی توانید واقعیتهای روی زمین را روی کاغذ بالا و پایین کنید.

تابحال خیال میکردیم اینگونه نظر سنجی های نادقیق، همیشه از دانشگاه مریلند بیرون می آید، جایی که پول میدهند نظرسنجی بیرون می دهند اما اخیرا یکی از ایرانیان در هلند موسسه نظرسنجی راه انداخته که با جمع آوری اطلاعات از فضای مجازی مثل فیسبوک و اینستاگرام و غیره، آمار و ارقامی را منتشر می کند که بیشتر شبیه به دروغ ۱۳ بدر را دارد تا یک نظرسنجی علمی.

مثلا کیست که نداند ابراهیم رئیسی حتی در بین هواداران رژیم هم محبوبیتی ندارد. این واقعیت را خود رژیم هم می دانست و می داند و به همین خاطر در نمایش انتخابات گذشته روی استقبال مردم و درصد آرا مانور ندادند و از کنارش گذشتند.

اما نظرسنجی اخیر موسسه گمان، ثابت کرد که نخیر، نزدیک بیست درصد از مردم ایران (یعنی تقریبا یک پنجم ایرانیان)  به یک قاتل و آدمکش اعتماد دارند و ابراهیم رئیسی از نظر محبوبیت با شاهزاده رضا پهلوی رقابت تنگاتنگ دارد!!

چه نتیجه شرم آوری!

گویی اثبات کرده ایم عدد ۵ با صفر برابر است!

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها