آخر و عاقبت مکانیسم ماشه

پرزیدنت ترامپ وقتی به کاخ سفید رفت، بمدت یکسال سعی کرد اروپایی ها را با خود همراه کند تا جمهوری اسلامی را به پای میز مذاکره بیاورند. یعنی سیاست خارجی ترامپ در سال اول ریاست جمهوری اش مبتنی بر مماشات و دیالوگ بود اما فایده نداشت. بنابراین ترامپ تصمیم گرفت اروپا را کلا از تصمیم گیری هایش حذف کند. امریکا علی رغم توصیه های فراوان اروپایی ها یکسال و نیم بعد از چانه زنی های فراوان با اروپایی ها از برجام بیرون آمد و تحریم های مالی و نفتی را بدون کمک اروپایی ها به اجرا گذاشت.

امریکا دریافت که اکنون برای تشدید فشارهای اقتصادی به جمهوری اسلامی نیاز دارد به اقدامات عملی رادیکال تر مثل بازرسی و توقیف کشتی ها و غیره. همچنین امریکا برای متوقف کردن فعالیتهای موشکی جمهوری اسلامی نیاز دارد که انبارها و سکوهای موشکی رژیم را بمباران کند. انجام چنین عملیاتی (نه لزوما) بهتر است بستر قانونی داشته باشد و چه بستری بهتر از قطعنامه های موقتا تعلیق شده شورای امنیت؟

بنابر این هدف امریکا از رجوع به مکانیسم ماشه، اعمال تحریم های شورای امنیت نیست زیرا امریکا به تنهایی قادر است که هر نوع تحریمی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کند و دیگر کشورها هم از ترس جریمه های سنگین مجبور به پیروی هستند. تنها فایده مکانیسم ماشه برای امریکا همان استفاده از مجوز اقدام نظامی علیه حکومتهای یاغی است زیرا طبق همان قطعنامه های تعلیق شده جمهوری اسلامی در ذیل فصل هفتم از منشور ملل متحد قرار داشت که بعنوان یک کشور یاغی که امنیت انسانها را به خطر می اندازد مستحق برخورد نظامی دیگر کشورهاست.

اکنون صحبت بر سر اینکه آیا امریکا بدون همراهی اروپا می تواند مکانیسم ماشه را فعال کند یا خیر در اصل بحث بیهوده ای است. امریکا در هنگام حمله نظامی به عراق با مخالفت بسیاری از کشورهای اروپایی و امریکا مواجه بود اما منتظر آنها نماند. مضافا اینکه سیاست خارجی ترامپ اصولا به گونه ای است که به اروپایی ها به هیچوجه اعتماد ندارد و آنها را از صحنه تصمیم گیری های مهم حذف کرده. مثلا برای صلح بین صربستان و کرواسی امریکا هیجکدام از کشورهای مهم اروپایی را داخل نکرد. همچنین درمورد صلح بین کشورهای عرب با اسرائیل.

ترامپ بر این باور است که از متقاعد کردن اروپایی ها چیزی جز وقت تلف کردن بیرون نمی آید لذا برای حل مسئله امنیتی خاورمیانه تصمیم گرفته اروپایی ها را حذف کند زیرا بخوبی میداند که پشتوانه اجرایی شدن تصمیمات کاخ سفید قدرت اقتصادی و نظامی امریکاست و نه همراهی دیپلماتیک.

بنابراین از روزهای آینده باید شاهد برخوردهای رادیکال تری از سوی ناوگان های امریکا در خلیج فارس باشیم.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
11 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها