چرا با تشکیل شورای رهبری مخالفم

این روزها در فضای مجازی موجی راه افتاده که چند نفر از افراد مشهور را مورد خطاب قرار می دهند و از آنها میخواهند فورا دور یک میز بنشینند و یک شورای رهبری تشکیل بدهند.

البته ممکن است این درخواست ها ناشی از نیت خیرخواهانه باشد اما بدلایل مختلف چنین شورایی خود تبدیل به معضلی بر معضلات کنونی مخالفان رژیم خواهد شد.

مهمترین دلیل این ادعا این است که افرادی که نام شان بر سر زبانهاست در یک سطح نیستند و هرگز بین خودشان اتفاق نظری صورت نخواهد گرفت. بعنوان مثال برخی افراد هستند که به پرچم ملی ایران اعتقادی ندارند و حتی از آن نفرت دارند. در طرف مقابل ما کسی را مثل شاهزاده داریم که هویتش گره خورده به پرچم ایران و محال است کنار کسی بایستد که از پرچم ایران فراری است.

تفاوتها آنقدر زیاد است که حتی اگر بخاطر مصلحت، مدتی دندان روی جگر بگذارند و همه این واقعیات را نادیده بگیرند، کاراکتر شخصیتی برخی از این افراد به گونه ای است که مدت کوتاهی پس از تشکیل چنین شورایی، هر یک ساز خودش را خواهد زد و بحران جدیدی خواهد آفرید.

نمونه های چنین شوراهایی را ما در این چهل سال بارها شاهد بودیم. البته نام آنها شورای رهبری نبود ولی هدفشان همبستگی بین گروههای مخالف رژیم بود. بنی صدر از رجوی جدا شد، افراد زیادی با بختیار قهر کردند و نامهای زیادی ابتدا دور شاهزاده جمع شدند بعد هر یک تبدیل به کانون دعوا شدند.

بنظر من هر دسته و گروهی باید فرد یا افراد شاخص خود را پیدا کند و او را نماینده خود معرفی کنند. تکلیف مجاهدین مشخص است. آنها رهبر خودشان را دارند. لابی خود و رسانه خود را دارند و با هیچ گروهی زیر یک چتر جمع نمیشوند و دیگران نیز رغبتی با آنها ندارند.

مشروطه خواهان چند دسته اند. گروهی شاهزاده رضا پهلوی را نماینده خود میدانند، گروهی از او روی گردان شده اند که چرا پایبند به پادشاهی نیست و دسته سوم هم او را تا سرنگونی جمهوری اسلامی همراهی می کنند.

اما جمهوری خواهان هزار دسته و گروهند. از چپ افراطی بگیر تا اصلاح طلبان دیروز و ملی- مذهبی ها و تجزیه طلبها و غیره همه خود را طرفدار جمهوری میدانند و هر کدام نیز فرد یا افراد شاخص خود را دارند. در میان اینها اشخاصی پیدا میشوند که خودشان به تنهایی یک حزب اند و ساز خودشان را می زنند و بصورت فردی فعالیت می کنند.

این گروه ۷۲ ملت، قابل جمع با خودشان نیستند چطور انتظار دارید بیایند با مشروطه خواهان زیر یک سقف قرار بگیرند؟

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
مشترک شوید
پیام رسانی در صورت
guest

3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها
3
0
اگر مایلید نظر بدهیدx