چرخش موضع اروپا علیه رژیم با چه هدفی است؟

در روزهای اخیر شاهد چرخش مقامات اروپایی علیه رژیم هستیم. در پارلمان آلمان و بلژیک اظهاراتی شنیده می شود که کمتر سابقه داشته اند. گروهی از ایرانیان در پارلمان آلمان سخنرانی کردند و حرفهای خوبی هم زدند. اتحادیه اروپا هم قرار است تحریم هایی علیه رژیم اعلام کند. دیروز هم امانوئل مکرون با چند فعال حقوق زنان ملاقات کرد.

شکی نیست که این اقدامات با هر نیتی انجام بشود به نفع انقلاب مردم ایران است و صدایشان در جهان رساتر شنیده می شود. اهمیت این اتفاقات را میتوان در خشم و عصبانیت جمهوری اسلامی دید. نگاهی به مطالب روزنامه کیهان و خبرگزاری های وابسته به سپاه، نشان می دهد چقدر از این تحولات و موضع گیری های اروپایی ها خشمگین هستند.

اما پرسش اینجاست که هدف اروپایی ها از این ملاقاتها با مخالفان رژیم چیست؟

آیا آنها تازه فهمیده اند که این رژیم چقدر تبهکار است؟ قطعا اینطور نیست. اطلاعاتی که اینها از جنایات پنهان رژیم دارند ما نداریم. نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی چیزی نیست که طی همین دو سه ماه اخیر رخ داده باشد.

برای این ماجرا دو احتمال وجود دارد:

۱- اروپایی ها می دانستند این رژیم یک حکومت تبهکار وحشی است اما وقتی می دیدند مردم ایران جیک نمی زنند و به پای صندوق رای میروند و شادی کنان به منتخبین آخوندا رای میدادند پیش خود فکر میکردند که این ملت لیاقت دمکراسی ندارد و همین حکومت از جنس خودشان است. اما اکنون  که دیده اند مردم بپا خاسته اند و میخواهند یک رژیم سکولار داشته باشند شروع به حمایت از انقلاب مردم کرده اند.

۲- این احتمال بدبینانه هم هست که اروپایی ها دارند از مخالفان رژیم استفاده ابزاری می کنند. یعنی به رژیم سیگنال میدهند که اگر با ما راه نیایید و امتیاز ندهید ما دشمنان شما را تقویت می کنیم. این استفاده ابزاری از مخالفان در عالم سیاست یک امر باسابقه ای است و صدها نمونه وجود دارد که برای فشار آوردن به حکومتی به رقیبان آن حکومت نزدیک میشوند.

اروپایی ها روی توافق برجام خیلی حساب میکردند و همه تخم مرغهایشان را توی سبد مذاکرات برجام گذاشته بودند تا آنکه روسیه یعنی ارباب خامنه ای، به رژیم امر کرد میز مذاکره را ترک کند. در پی این کار رژیم، اروپا شروع کرد به تغییر موضع علیه رژیم، و چه ابزاری بهتر از نزدیکی به مخالفان رژیم. رژیمی که در درون با بحران مشروعیت روبروست و هرلحظه شورشی در گوشه و کنار کشور در حال وقوع است.

اینجاست که میتوان به اهمیت سرنوشت جنگ روسیه در اوکراین را با سرنوشت این رژیم پی برد. هرچه این رژیم در جنگ با اوکراین بیشتر قاطی شود، موضع گیری غرب علیه اش سخت تر خواهد شد و این فرصتی است طلایی برای مردم ایران تا از شر این بلای خانمان سوز رها شوند.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
مشترک شوید
پیام رسانی در صورت
guest

4 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها
4
0
اگر مایلید نظر بدهیدx