کارآمدی تحریم ها علیه روسیه

هیچکدام از ما تصورش را هم نمی کردیم کشورهای جهان اینگونه علیه تجاوز روسیه به اوکراین موضع بگیرند و آسمان خود را بر روی هواپیماهای روسیه ببندند و واردات و صادرات با روسیه را متوقف کنند. بانکها و موسسات مالی سرویس هایشان را به این کشور قطع کنند و رسانه ها در سراسر جهان علیه روسیه همصدا شوند.

اما آیا این تحریم ها معادلات را در میدان جنگ تغییر خواهد داد؟

قطعا خیر. اولا بخش انرژی که منبع اصلی درآمد روسیه است نه تنها تحریم نشده بلکه با افزایش قیمت نفت به بشکه ای ۱۲۵ دلار درآمدهای بیشتری نصیب پوتین کرده است. ثانیا روسیه صدها میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد و حداقل یکی دو سال میتواند فشارهای تحریمها را براحتی تحمل کند. دوسال مدت زیادی است برای تصرف اوکراین و سپس نشستن پشت میز مذاکره و معامله با طرف مقابل با دست پر.

اما اگر غرب اسلحه و تجهیزات نظامی پیشرفته را روانه اوکراین کند و آنجا را بصورت جنگ نیابتی تبدیل به باتلاقی برای روسیه کند، احتمال اینکه دامنه جنگ به کشورهای دیگر مثل لهستان گسترش یابد افزایش می یابد. در آنصورت معادلات بکلی به ضرر روسیه تغییر می کند چون روسیه توان نظامی جنگ در چند جبهه را ندارد.

نتیجه این جنگ هرطور که رقم بخورد، اثرات منفی و درازمدت تحریم ها قابل انکار نیست. روسیه آنچنان در افکار مردم در جهان زشت و نفرت آور شده که تا مدتها سرمایه ای جذب این کشور نخواهد شد و شرکتهایی که بیرون رفتند به این راحتی برنمی گردند مگر اینکه رژیم پوتین عوض شود.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
4 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها