کلاه گشاد همسایگان بر سر خامنه ای؛ جمهوری اسلامی در محاصره و از دست رفتن مواضع ژئوپلتیک


امروز جمهوری اسلامی در تمام جهات جغرافیایی همسایگان خود را به دشمن مبدل ساخته و یا با رفتار غیرمتعارف خود سبب شده تا همسایگان برای درامان ماندن از سیاست های مداخله جویانه جمهوری اسلامی به سمت قدرت های خارجی بروند و پایگاه های مختلف نظامی به آنها بدهند تا در مقابل خطرات احتمالی از سوی جمهوری اسلامی درامان باشند.

جنگ قره باغ در حالی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان خاتمه پیدا کرد که بازنده اصلی آن ایران بود. از آنجا که دستگاه سیاست خارجی بدون اذن بیت رهبری اجازه موضع گیری در مسائل مهم منطقه ای و جهانی را ندارد، در این زمینه نیز به صورت کاملاً منفعل عمل کرد و با سکوتش ناتوانی جمهوری اسلامی در اثر گذاری معادلات منطقه ای را بیش از پیش هویدا ساخت.

این درحالی است که علی خامنه ای در آخرین موضع گیری خود در مقابل بحران قره باغ از ارمنستان خواسته بود که مناطق مورد مناقشه را به آذربایجان واگذار کند. کشورهای ترکیه و اسرائیل به همراه روسیه اما، با اهداف از پیش تعیین شده خود اینبار کلاهی بزرگ بر سر جمهوری اسلامی گذاشتند و آنچه به عنوان موقعیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک برای ایران قلمداد می شد را از آن ساقط کردند.

با توافقی که متن آن توسط روس ها تهیه شده بود و ترکیه و آذربایجان و اسرائیل مجری آن بودند، مرزهای میان ایران و ارمنستان از بین رفته و عملاً ایران با جمهوری آذربایجان و ترکیه به صورت مستقیم هم مرز شده است. به عبارتی ایران دروازه خود به روی قفقاز را از دست داده و دیگر نمی تواند با ایجاد سیاست های تعادلی در این منطقه وزن سیاسی، نظامی و اقتصادی خود را بر همسایگان تفهیم و تبیین کند.

در این رابطه خبرگزاری جمهوری اسلامی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می نویسد:‌ «نگاهی سریع به نقشه منطقه نشان می دهد تحولات تازه معنایی جز از دست رفتن تقریبا کامل نوار مرزی ایران با جمهوری ارمنستان نخواهد داشت. در این شرایط تازه ایران در مرزهای شمالی خود تقریبا به طور کامل با جمهوری آذربایجان همسایه شده است.» و در ادامه هشدار می دهد: «اما در کنار پیامدهای خطرناک امنیتی، این تحول پیامدهای اقتصادی مهمی نیز به همراه دارد که می تواند ایران را از میلیاردها دلار درآمد بالقوه محروم کند. از یکسو با کنترل تقریبا کامل مرزهای شمال غرب ایران توسط آذربایجان و همسایه شدن این کشور با ترکیه، آنکارا دیگر برای دسترسی به آذربایجان نیازی به مسیر ترانزیتی ایران ندارد.»

اینکه امروز ایران از ناحیه شمال غربی در محاصره ترکیه و آذربایجان قرار گرفته و این مناطق با کنترل و نظارت روس ها اداره می شود، به نوعی ذلت دیپلماسی جمهوری اسلامی را نمایان می سازد که با انبوهی ادعا و شعارزدگی حتی شأنی ندارد که به نشست سران کشورهای منطقه برای آتش بس دعوت شود. سپاه پاسداران که داعیه تسلط بر کل منطقه را دارد حتی نتوانست نقش تعادل کننده نظامی را میان دو کشور ایجاد کند تا این چنین مرزهای کشور دچار تهدید سیاسی، اقتصادی و نظامی نگردد.

علی خامنه ای در کنار بر باد دادن منافع ملی ایران طی این سال ها باید منتظر باشد که آیندگان وی را هم ردیف با قاجار بدانند که صرفاً به سبب علایق شخصی چوب حراج به ثروت و داشته های کشور زدند و خفت و ذلت را برای ایران باقی گذاشتند.

امروز جمهوری اسلامی در تمام جهات جغرافیایی همسایگان خود را به دشمن مبدل ساخته و یا با رفتار غیرمتعارف خود سبب شده تا همسایگان برای درامان ماندن از سیاست های مداخله جویانه جمهوری اسلامی به سمت قدرت های خارجی بروند و پایگاه های مختلف نظامی به آنها بدهند تا در مقابل خطرات احتمالی از سوی جمهوری اسلامی درامان باشند.

شاید گفته شود حضور و فشار قدرت های خارجی می تواند ریشه این رژیم بی کفایت را بکند، اما واقعیت این است که دنیا سیاست، میدان منفعت طلبی است. هیچ قدرت خارجی برای مردم ایران دلسوز نیست و هیچ‌یک ابایی ندارند که استعمار نوین خود را در پوشش های مختلف بر کشورمان تحمیل کنند.

امروز وظیفه ماست تا از کیان کشورمان بدور از تعصبات قومی و نژادی و مذهبی دفاع کنیم و مانع از این شویم که حکومت به بهانه های مختلف اعم از بقای خود ویا منافع شخصی و گروهی چوب حراج به آبرو، جایگاه و قدرت ایران زمین بزند و سرافکندگی را برای نسل امروز و آیندگان به میراث بگذارد.

منبع: وبسایت شورای مدیریت گذار

به اشتراک بگذارید: