گزیده ای از شهادت ابوالقاسم مصباحی (شاهد C) در دادگاه میکونوس

… پس از آنکه در سال 1989 سید علی خامنه ای رهبر نظام شد شورایی تحت نام «شورای امور ویژه» تاسیس شد که بر فراز حکومت و دولت قرار دارد. وظیفه این شورا تصمیم گیری درتمام امور مهم، یعنی درباره اموری است که خارج از حوزه اختیارات و وظایف ادارات دولتی است؛ زیرا در آنجا همواره رعایت جنبه های قضایی-دینی تصمیمات لازم است.

… اتخاذ تصمیم (در شورا) تنها مربوط به قتل دگراندیشان نمیشود؛ بلکه برای مثال شامل بستن دفتر نهضت آزادی (بازرگان) هم شد که در حوزه اختیارات ویژه وزارت کشور بود. … تصمیمات شورا، نوعی تعیین وظیفه برای دولت است که هم مجلس و هم دولت باید به آنها توجه کنند.

شورا دارای اعضا ثابت و متغیر است. غیرثابتها با توجه به موضوع مورد بررسی، فرا خوانده میشوند. زمانی که در کمیته موضوع یک قتل مطرح میشود، تصمیم باید بدون استثنا به تایید مقام رهبری برسد و بدون دستور او هیچ کس اجازه اقدام ندارد. اعضا ثابت شورای امور ویژه عبارتند از:

  • رهبر مذهبی نظام یا نماینده اش حجازی.
  • رئیس جمهور یا پسرش محسن (هاشمی رفسنجانی)، به عنوان نماینده او (در جلسات عادی شورا معمولا رهبر یا رئیس جمهور شخصا حضور ندارند).
  • مسئول امور سیاست خارجی، که ضرورتا خود وزیر امور خارجه نیست، اما پس از شروع کار رهبر (خامنه ای) همان وزیر امور خارجه (ولایتی) است.
  • وزیر اطلاعات و امنیت کشور، علی فلاحیان.
  • اولین وزیر واواک (ریشهری) که اکنون مسئول دستگاه اطلاعاتی رهبر و از افراد محرم او است که برای دفتر رهبر فعالیتهای اطلاعاتی و ضداطلاعاتی انجام میدهد.
  • محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران.
  • سپهبد رضا سیف اللهی، رئیس نیروهای انتظامی.
  • آیت الله خزعلی، عضو شورای نگهبان و مسئول امور مذهبی شورا.1
  • به زبان ساده، یعنی درهیچ زمان، نه تنها هیچ «خودسری» وجود نداشته است، بلکه تصمیم به قتل مخالفان و دگراندیشان همواره از سوی بالاترین مقامات نظام و از جمله رهبر«مقدس» گرفته شده است و همواره میشود.
  1. برگرفته از متن بازجوییهای مقام امنیتی فراری ج.ا.ا. ابولقاسم مصباحی، معروف به شاهد C، در دادگاه میکونوس، توسط دادستانی مسئول پرونده، مورخ ۲۵/۹/۱۹۹۶، ۲۶/۹/۱۹۹۶ و ۱۲/۱۲/۱۹۹۶ که در شهر Meckenheim، به شماره پرونده 8-2bJs295/95 انجام گرفتهاند.

پی نوشت: شاهد C، ابوالقاسم (فرهاد) مصباحی، متولد سال 1336 در تهران است. او به هنگام شروع انقلاب در پاییز 1357 ارتش را ترک میکند. آقای مصباحی به هنگام ورود آیت الله خمینی به تهران از جمله افراد کادر محافظ ایشان از فرودگاه مهرآباد به بهشت زهرا بوده است. او روز 23 بهمن 1357 به دستور خمینی فرمانده پادگان جمشیدیه تهران میشود. در آن زمان حدود 90 تن از ژنرالها و فرماندهان نیروهای سه گانه ارتش در آن پادگان زندانی بودند. او در سال 1360 عضو دفتر ویژه نخست وزیری (ساواما) میشود. او در سال 1361 مسئول امور امنیتی سفارت ایران در فرانسه و در طبقه سوم سفارتخانه ایران در پاریس، مستقر میشود. مسئول مستقیم او در آن زمان یکی از مقامات امنیتی رژیم به نام خسرو تهرانی است. وی در 23 دسامبر 1983 به جرم فعالیتهای جاسوسی و خرابکاری در خاک فرانسه از سوی پلیس دستگیر و پس از ده روز زندان از فرانسه اخراج میشود. او را به تهران میفرستند. او دو هفته بعد به اروپا و به شهر هامبورگ برمیگردد. او مرتبا میان بلژیک، لوگزامبورگ، آلمان و سوئیس در رفت و آمد است. از جمله وظایف او هماهنگ کردن فعالیتهای واحدهای شهری و کشوری اتحادیه سازمانهای دانشجویان اسلامی در اروپا است. این اتحادیه پس از تشکیل واواک، یکی از پایگاههای اصلی شبکه های جاسوسی و تروریسم ولایت فقیه میشود. در هامبورگ او به فعالیتهای خود از طریق کنسولگری ادامه میدهد. آیت الله خمینی در سال 1985 او را به تهران فرا میخواند تا به همراه یک گروه 40 نفری وزارت اطلاعات و امنیت کشور را سازماندهی کنند.

منبع:
بنیادگرایان اسلامی و قتل دگراندیشان در برون مرز – پرویز دستمالچی صفحات ۲۱۶ و ۲۱۷

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها