گیرنده های اینترنت استارلینک تو راهند
ترجمه از توییت کریم سجادپور

1. بیش از یک ماه است که تلاش ها برای رساندن گیرنده های استارلینک به ایران آغاز شده است. یک گروه از فعالان — که می خواهند برای محافظت از شبکه های خود ناشناس بمانند — از من خواستند که این ویدیو را به اشتراک بگذارم. آنها قبلاً ده ها ترمینال به ایران فرستاده اند و قصد دارند افزایش پیدا کنند.

2. این تلاش‌ها هنوز بسیار نوپا هستند، اما شواهدی دارند که پایانه‌ها کار می‌کنند و ادعا می‌کنند که اقدامات احتیاطی بیشتری را برای کاهش خطرات برای کاربران انجام می‌دهند. ویدئوها نیز از پایانه‌های Starlink که در داخل کشور استفاده می‌شوند شروع به انتشار کرده‌اند.

3. این تلاش‌ها مستقل از هرگونه تلاش دولت آمریکا برای رساندن پایانه‌های Starlink به ایران است و علاوه بر ابزارهای دیگر (از جمله VPN) برای دور زدن سانسور دولتی ایران است. هدف کلی این است که “اجازه دهیم 1000 گل شکوفا شوند”

4. رساندن پایانه‌های Starlink به ایران بدون خطر نیست، اما تقاضای عمومی ایرانیان برای دسترسی بدون محدودیت به اینترنت بسیار زیاد است. آیفون، دیش های ماهواره و مشروبات الکلی همگی ممنوع هستند – دو مورد آخر جرم هستند – اما در داخل ایران همه جا وجود دارند. جایی که اراده هست…

5. ایلان ماسک از مردم ایران حمایت کرد. فعالان به من گفته‌اند که اگر استارلینک یک تیم داخلی را به این طرح ایران اختصاص دهد تا به مسائل فنی، ایمنی و لجستیکی/مالی خاص کمک کند، مفید خواهد بود. 

6. بسیاری از افراد – از جمله کارآفرینان برجسته فناوری ایرانی-آمریکایی – به این موضوع پرداخته اند. یکی به من گفت که آنها مایلند در 6 ماه آینده به چند هزار ترمینال برسند. این ممکن است یک هدف بلندپروازانه باشد، اما آنها با وجود چالش ها انگیزه بالایی دارند.

به اشتراک بگذارید: